LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Osemtisícové mesto Liptovský Hrádok nemá oficiálny útulok ani karanténnu stanicu pre túlavé psy.
Kedysi posielali psy do Liptovského Mikuláša, štvornohých miláčikov pribúda so zväčšujúcim sa počtom nezodpovedných majiteľov. Kapacita tamojšieho útulku nestačí, Hrádočania museli hľadať nové riešenie.
So snahou o starostlivosť o nechcené či zatúlané psíky z Liptovského Hrádku prišlo pred dvoma rokmi občianske združenie Zatúlaný chlpáčik. Fungujú v priestoroch Technických služieb, ktoré si mesto prenajíma od Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
Fungujú najmä vďaka sponzorom
Pomáhajú psíkom ako občianske združenie, nejde teda o oficiálnu karanténnu stanicu alebo útulok.
„Psíkom poskytujeme len dočasnú opateru. To znamená, že ak nám nejakého prinesú, zoberie si ho niektorý z našich dobrovoľníkov domov. Vyumýva ho, ošetrí a potom prinesie naspäť do našich priestorov pri dvore Technických služieb,“ opísala Lucia Valašíková z OZ Zatúlaný chlpáčik, psia nádej.
Opatrovatelia potom urobia psíkovi fotografie a cez internet mu hľadajú nový domov. „Môžeme existovať len vďaka sponzorom, z peňazí, ktoré dostávame z dvoch percent z daní a našich súkromných prostriedkov vyzbieraných z mesačného členského poplatku,“ dodala.
Potrebujú vodu a elektrinu
Krmivo, veterinárne prehliadky, vakcíny, nakupujú väčšinou z vlastných peňazí. Mrzí ich, že mesto im nepomáha viac aj vzhľadom na to, že sa preň snažia zabezpečovať službu, ktorá mu zo zákona prináleží.
Radi by sa zmenili na oficiálnu karanténnu stanicu s útulkom.
Počet psov, ktoré potrebujú ich pomoc rastie, keď začínali, mali v kotercoch piatich psov, dnes ich počet narástol štvornásobne.
Potrebujú elektrinu a vodu, ktoré v areáli chýbajú. Z vlastných peňazí si ich nemôžu dovoliť.
Mesto pomáha zatiaľ nepriamo
Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku, si uvedomuje, že priamych peňazí od mesta dostávajú málo.
„Snažíme sa pomáhať nefinančne,“ povedal. Mesto podľa jeho slov platí nájom za priestory, v ktorých fungujú. „Okrem toho sme im napríklad dali stavebný materiál ako drevo, tehly, či plechy.
Tréger povedal, že mesto im pomôže aj pri zavedení vody a elektrickej energie, čo je veľmi dôležité, aby mohli oficiálne fungovať ako karanténa stanica aj útulok. „Budeme im dávať aj mesačnú podporu, zatiaľ ešte nevieme, či vo forme paušálnej mesačnej odmeny alebo za každého psa,“ spresnil primátor.
Euro za život na psíky
Členovia a sympatizanti občianskeho združenia začali s úpravou areálu tak, aby tu mohol vzniknúť plnohodnotný útulok a karanténna stanica.
Vďaka sponzorským darom sa im podarilo kúpiť koterce, v súčasnosti areál oplocujú. Zháňajú aspoň unimobunku, v ktorej by si mohli zriadiť potrebnú administratívu. Bez vody a elektriny však fungovať nemôžu, a preto sú vďační za každú pomoc.
„Rozbiehame projekt s názvom Euro za život Ľudia, ktorým nie je osud nechcených a týraných psíkov ľahostajní, si môžu zadať trvalý príkaz a posielať im mesačne jedno euro na účet nášho združenia. Je to symbolická suma, ale pre psíky veľmi užitočná,“ dodala Valašíková.