LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Očakával som síce vyšší záujem, ale určite môžeme byť spokojní aj s tým, čo sme dosiahli. Máme za sebou prvé konkrétne kroky. Som rád, že školám aj firmám stále ostáva entuziazmus pri riešení tejto otázky,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša a iniciátor spolupráce medzi školami a strojárskymi firmami Alexander Slafkovský.
V meste je vyše päťsto pracovných pozícii v strojárskych odvetviach a každoročne sa ich 40 až 50 uvoľní, no kovoobrábacie spoločnosti v celom regióne dlhodobo trpia nezáujmom mladých ľudí o takúto prácu.
Nový odbor mechanik strojov a zariadení, ktorý je výsledkom takmer dvojročnej spolupráce školy, firiem a mesta, by mal s pomocou strojárskych podnikov vychovať novú generáciu chýbajúcich odborníkov. Na vzdelávaní žiakov sa budú aktívne podieľať hornoliptovské strojárske firmy, prax na ich pracoviskách pribudne budúcim strojárom už od druhého ročníka.
„Výsledky sú viditeľnejšie, keď žiaci praxujú dlhšie obdobie pri jednom školiteľovi, ako keď neustále menia svoje pôsobisko,“ uviedla zástupkyňa spoločnosti Esox z Liptovského Hrádku Ivica Multáňová.
„Je však potrebné dotiahnuť legislatívu a zladiť zmluvné podmienky medzi školami a firmami, aby sa školitelia nebáli dať žiakom prácu pre prípadné úrazy. Na to totiž praxovanie vo firmách naráža. Žiaci pre hrozbu úrazu viac zametajú, ako skutočné pracujú,“ dodal konateľ spoločnosti Fiving z Liptovského Mikuláša Dezider Machovec.
V spolupráci so zamestnávateľmi uvažuje škola aj o externom štúdiu večernou alebo víkendovou formou.
„Popri práci si záujemcovia budú môcť doplniť vzdelanie. Dokonca aj zamestnávatelia, s ktorými spolupracujeme, prejavili záujem o zvyšovanie kvalifikácie svojich pracovníkov,“ povedal riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši Drahomír Krčmárek s tým, že bezplatné externé štúdium by mohlo byť otvorené v prípade dostatočného záujmu a schválenia Žilinským samosprávnym krajom už od septembra.
Polytechnická škola sa aj pre nový strojársky odbor chystá vybudovať dve moderne vybavené učebne.
„Jedna bude zameraná technicko-mechanizačne, vybavíme ju počítačovou technikou s kresliacimi programami na vyučovanie technického kreslenia a tiež programovateľnými stavebnicami na lepšie pochopenie fungovania strojov a zariadení. Druhú učebňu zariadime malým programovateľným sústruhom a frézou pre výučbu programovania a automatizácie,“ povedal Krčmárek.
Na odbornom výcviku v prvom ročníku sa budú žiaci venovať najmä ručnému obrábaniu materiálov a základným montážnym a demontážnym úkonom na strojoch a zariadeniach. Od druhého ročníka budú absolvovať odborný výcvik priamo vo firmách.
Priemerný vek odborných pracovníkov v strojárstve a kovovýrobe v liptovskomikulášskom regióne sa pohybuje nad hranicou 45 rokov. Podľa liptovskomikulášskej radnice strojárske odbory na Slovensku doplácajú na 20-ročnú medzeru vo vzdelávaní.
Jedinými bližšie špecializovanými odbormi sú na Strednej odbornej škole stavebnej učebný odbor strojný mechanik a na Strednej odbornej škole polytechnickej odbory agromechanizátor opravár a mechanik elektrotechnik. Najsilnejším zástupcom strojárskej tradície v Liptovskom Mikuláši sú Liptovské strojárne.
V meste však pôsobí aj veľa malých a stredných podnikov, ktoré sa venujú kovovýrobe a strojárstvu a zamestnávajú najmenej 550 ľudí.