LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Sociálnu ubytovňu zničil požiar v januári v roku 2012. Dvaja nájomníci boli pod vplyvom alkoholu a neodborne manipulovali s propán-butánovou fľašou. Tá vybuchla a zapálila budovu.
Ubytovňu požiar takmer úplne zničil, škody vyčíslili na približne 24-tisíc eur.
Momentálne žijú podnájomníci v ôsmich unimobunkách za železničnou traťou neďaleko Liptovskej Porúbky. Patria ale do katastra Liptovského Hrádku. V každej žije jedna rómska rodina.
Ešte neuhradil dlžoby
Je to väčšia časť ľudí, ktorí v lokalite zostali aj po požiari ubytovne. Mesto deklarovalo, že svojím obyvateľom pomôže. Pôvodne zamýšľanú výstavbu nízkoštandardných bytov ale nahrádzajú unimobunkami. Dôvodom sú neuhradené záväzky bývalých podnájomníkov.
„Upravili sme základovú platňu a na ňu sme vedľa seba uložili všetky unimobunky. Popred ne si obyvatelia postavia drevené verandy, aby ich zjednotili. Potom všetky bunky zateplia. Na otvorenú faktúru si môžu nakúpiť všetok drobný stavebný materiál,“ opísal súčasnú situáciu primátor Branislav Tréger.
Za vodu platia
Primátor dodal, že počas prác na obyvateľov dohliadnu pracovníci z mesta, aby všetko použili tam, kde majú. Na záver urobia terénne úpravy a objekt oddelia od cesty a neďalekého drevospracujúceho podniku živým smrekovým plotom.
Vodu majú obyvatelia zabezpečenú z výtokového stojanu. „Tento spôsob sa osvedčil, spotrebu vody pravidelne uhrádzajú a nevznikajú nedoplatky,“ spresnil primátor.
Podobný spôsob sa osvedčil aj v pribylinskej osade. Tam si výtokový stojan po dohode s obcou na vlastné náklady obyvatelia zateplia a budú ho môcť využívať aj v zime.
Čo sa týka nedoplatkov hrádockých Rómov za služby, dve rodiny si podlžnosti z minulosti už splatili. Ostatným to síce ide pomalšie ako sa dohodli, ale postupne ich vyrovnávajú.
Učia ich zodpovednosti
„Snažíme sa ich naučiť disciplíne, za všetko, čo dostanú musia zaplatiť. Nemôžeme ich zvýhodňovať oproti ostatným. Postupne sa nám to darí. Síce to nejde tak, ako sme plánovali, ale dôležité je, že nestojíme na mieste,“ upresnil B. Tréger.
Jedna z obyvateliek sa posťažovala, že mesto im sľubuje nové byty už dva roky. „Nič pre nás neurobili, dostali sme len tieto unimobunky a v každej sa tlačí jeden rodina. Aj dlžobu splácame, ako sme sľúbili, no nemáme toľko peňazí, aby sme všetko zaplatili naraz,“ povedala.
Pokračovala, že sa necítia byť problémoví, alkoholu neholdujú a snažia sa udržiavať poriadok. V súčasnosti žije v unimobunkách takmer päťdesiat ľudí s trvalým pobytom v Liptovskom Hrádku.