RUŽOMBEROK. Ružomberské papierne odoberajú úžitkovú vodu z Jamborovho prahu. Je to hať, ktorá pretína Váh pri závode poniže mosta do Liskovej.
Úsek poznajú najmä rybári a vodáci, pretože tvrdo rozdeľuje tok Váhu. Vodáci musia prenášať člny a rybári zas vedia, že tvorí bariéru pre migráciu rýb.
Súkromná spoločnosť so sídlom v Martine ohlásila zámer využiť časť Jamborovho prahu na výstavbu malej vodnej elektrárne. Termín začatia výstavby záleží na priebehu povoľovacieho konania. Pokiaľ prejde hladko, uvažujú, že začnú ešte tento rok. Samotná výstavba by mala zabrať dva roky.
Odber technickej vody elektráreň neobmedzí
Investor navrhol na Jamborovom prahu dva typy vodnej elektrárne. V prvom prípade uvažuje o prelievanej elektrárni s inštalovaným výkonom 960 kilowattov a ročnou výrobou 4,2 gigawathodiny. Stavba zaberie približne 23- metrový úsek existujúceho prahu na pravej strane toku. Predpokladané náklady sú 3,5 milióna eur.
V druhom variante hovorí o derivačnej elektrárni, jej výstavba sa tiež nezaobíde bez odstránenia časti prahu. Jej inštalovaný výkon by mal byť 980, ročne by mala vyrobiť 5,1 gigawattov. Investor odhadol náklady na 5 miliónov eur.
Rybovod spriechodní úsek pre ryby
Výstavbou malej vodnej elektrárne dôjde k zdutiu hladiny nad haťou v približne 750 metrov dlhom úseku.
Investor obhajuje malú vodnú elektráreň okrem výroby energie z obnoviteľného zdroja aj vybudovaním nového rybovodu v stavebnej dĺžke 150 metrov.
„Úsek Váhu je napriek svojej celkovej vysokej zachovanosti výrazne narušený nepriechodným Jamborovým prahom. Pre túto bariéru prežívajú populácie viacerých typických prúdomilných druhov rýb nad bariérou už len na nízkych počtoch. Vďaka výstavbe elektrárne s rybovodom bude možné pre ryby spriechodniť Jamborov prah a obnoviť tak kontinuitu riečneho ekosystému horného Váhu,“ informovala spoločnosť.