LIPTOV. Národný park Veľká Fatra má v okrese Ružomberok rozlohu viac ako 175 a ochranné pásmo takmer 99 štvorcových kilometrov. Nachádza sa v ňom 22 maloplošných chránených území.
„V parku nemáme lokalitu priamo ohrozovanú človekom. Avšak v súvislosti s ťažbou dreva najmä v ochranných lesoch, výstavbou lesných ciest a zvážnic či požiarmi – je vplyv človeka na prírodu jednoznačný,“ poznamenal Peter Vantara, riaditeľ národného parku.
Hľadanie kompromisu
V súčasnosti ochranári pozorne sledujú výstavbu dolnoliptovskej časti diaľnice, pretože každá líniová stavba má negatívny vplyv najmä na narušenie migračných koridorov voľne žijúcich živočíchov. V prípade výstavby diaľničného úseku Hubová - Ivachnová ide dokonca o územie medzi dvoma národnými parkami Veľká a Malá Fatra.
„V súčasnosti stále hľadáme najvhodnejšie varianty, najmä z pohľadu ochrany prírody, ako aj technické opatrenia zmierňujúce vplyv stavby na územia a druhy Natura 2000,“ zdôraznil riaditeľ.
Informačné centrum v Ružomberku
V súčasnosti sa odborní pracovníci v liptovskej časti národného parku zaoberajú hlavne chráneným areálom Revúca. Spracovávajú preň komplexný program starostlivosti. V budúcom roku príde na rad spracovanie programu starostlivosti o samotný národný park.
„Naďalej budeme umiestňovať výstavy na našom pracovisku v Ružomberku, ktoré slúži aj ako informačné centrum národného parku,“ pripomenul P. Vantara.
Národný park Nízke Tatry
V okrese Ružomberok sa Národný park Nízke Tatry roz-prestiera na ploche viac ako 61,2 a ochranné pásmo má rozlohu takmer 146,2 štvorcových kilometrov.
Nachádza sa v ňom šesť maloplošných chránených území. V okrese Liptovský Mikuláš má plochu viac ako 418,2 a ochranné pásmo rozlohu takmer 243,8 štvorcových kilometrov. Nachádza sa v ňom jedenásť maloplošných chránených území.
Škodcovia oslabujú les
„V súčasnosti sú niektoré lokality parku, na ktorých sa prevažne vyskytujú lesné porasty, najviac ohrozované biotickými škodcami ako je podkôrny hmyz,“ povedal Ľuboš Čillag, poverený riadením národného parku.
Škodcami oslabené lesné porasty sú ohrozované vetrom, čím vznikajú rozsiahle polomy. Dochádza tak k rozsiahlemu poškodeniu lesných biotopov, z ktorých mnohé sú zaradené medzi biotopy národného, dokonca európskeho významu.
Pribúdajú žiadosti o rozsiahle výruby
Lesné porasty ohrozuje aj neusmernené a nekontrolovateľné spracovávanie kalamity podkôrneho hmyzu, čím výrazne narastá objem náhodných ťažieb. V posledných rokoch v Nízkych Tatrách pribúdajú žiadosti o rozsiahle výruby na nelesnej pôde.
„Zaznamenali sme tiež viac prípadov nelegálnych výrubov na nelesnej i lesnej pôde a dokonca aj v prírodných rezerváciách. Ochranárom problémy spôsobuje aj lokálne neusmernená stavebná činnosť,“ posťažoval sa Ľ. Čillag.
Park ohrozujú aj turisti
Problémom v parku je aj vysoký počet stredísk na severnej a južnej strane Nízkych Tatier. Dochádza k prerušovaniu celistvosti vysokohorského prostredia a prirodzených lokalít a migračných ciest populácií živočíchov.
Znižovanie plochy lesných i nelesných biotopov výstavbou lanoviek, zjazdoviek, ubytovacích zariadení, ciest a parkovísk je z pohľadu ochrany životného prostredia veľmi nevhodné.
Mnohé aktivity cestovného ruchu, ako sú koncerty, festivaly, ohňostroje, diskotéky či nepravidelná letecká osobná doprava sú spojené s veľkým hlukom.
„Vyrušovanie chránených živočíchov môžu spôsobovať aj paraglajding, downhill a ďalšie voľnočasové aktivity. Extrémne rušivo pôsobí aj hluk motoriek či štvorkoliek,“ hovoril Ľ. Čillag o ďalších nedostatkoch, s ktorými sa pri ochrane prírody potýkajú.