DEMÄNOVSKÁ DOLINA. V obci Demänovská Dolina odhalili pamätník Alojzovi Lutonskému.
Speleológ a priekopník turistiky v Liptove prišiel s myšlienkou založiť horskú obec, ale stál aj pri zrode prvej sedačkovej lanovky z Jasnej až na južnú stranu Chopka.

O Lutonskom aj napriek jeho aktívnemu životu ľudia v regióne veľa nevedia. Turizmu sa začal venovať ešte po boku liptovskej legendy Miloša Janošku. Vyhliadková lávka a pamätná tabuľa Alojzovi Lutonskému je podľa jeho dcéry Márie Setničkovej po rokoch akýmsi zadosťučinením.
„Otec síce pochádzal z Moravy, no jeho duša patrila Liptovu. Keď sem prvýkrát prišiel na školský výlet, už odtiaľto päty nevytiahol. Lenže potom prišiel rok 1939. Bolo to ťažké obdobie, otec sa rozhodoval, či odíde, alebo ostane. Nakoniec Liptov neopustil, ale v turizme pracovať nemohol. Jednoducho bol nepohodlný, nebol zo Slovenska,“ zaspomínala dcéra M. Setničková.
Oprášil dávnu myšlienku
Alojz Lutonský po skončení druhej svetovej vojny opäť pracoval v turizme, pre Riaditeľstvo cestovného ruchu v Bratislave a bol generálnym tajomníkom Klubu slovenských turistov a lyžiarov.
To mu umožnilo, že spoločne s ďalšími spolupracovníkmi mohol robiť všetky kroky pre rozvoj Demänovskej doliny.

„Preto oprášil myšlienku postaviť na Chopok lanovku, ktorú prvýkrát verejne vyslovil ešte v roku 1936 po tom, čo sa nápadom inšpiroval na cestách po alpských krajinách,“ spresnila M. Setničková.
Lutonský v rozhovore pre časopis Lanovky a vleky v roku 1980 uviedol: „Keď sme v roku 1935 s členmi tatranskej Horskej služby hľadali študenta Slavíka, ktorý zahynul na Ďumbieri a videli sme kvalitné lyžiarske terény, dospeli sme k záveru, že by bolo fajn mať lanovku aj v Liptove.“
Chýbali cesta a energie
Demänovská dolina nebola pre výstavbu lanovky vhodná len pre kvalitné lyžiarske terény s polročnou snehovou pokrývkou.
Dôležitú úlohu zohral aj prístup. Najvhodnejšia možnosť, ako sa dostať na hrebene Nízkych Tatier zo severu, existovala práve v Jasnej. Dôvodom bola aj cesta, ktorá viedla k Demänovským jaskyniam už od roku 1929.