LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Už v roku 1922 organizoval ŠK Kriváň beh z Liptovského Hrádku do Liptovského Svätého Mikuláša. V tom istom roku pripravili aj beh z Ružomberka do Liptovského Svätého Mikuláša. Organizátormi boli Dr. Žuffa, Ulman a Droppa.
Po II. svetovej vojne sa uskutočnili prvé preteky na trati Liptovský Hrádok – Sokolče a trať merala 35 kilometrov. V rámci týždňa lesov prebehla štafeta od prameňov Váhu do Prahy ako študentský maratón.
Prvý Biely Potok a Černová
Súťaž o najlepšieho bežca začal organizovať Stredoslovenský atletický zväz pre mládež v roku 1979. Z Liptova boli do prvých ročníkov zapojené behy v Bielom Potoku, Ružomberku – Černovej, Liptovských Sliačoch a Liptovskom Mikuláši – Beh z kopca v Demänovskej Doline.
Úspešne v nej súťažili pretekári z TJ BZVIL Ružomberok, L. Sliačov, B. Potoka, L. Hrádku, Dukly Liptovský Mikuláš, Závažnej Poruby či TJ Kriváň Liptovský Mikuláš.
Okresný atletický zväz (OAZ) pri OV ČSZTV v Liptovskom Mikuláši nenechal na seba dlho čakať a v roku 1984 vyhlásil I. ročník dlhodobej súťaže O najlepšieho cezpoľného bežca okresu Lipt. Mikuláš.
Súťaž bola pre všetky vekové kategórie a zaradili do nej deväť vybraných pretekov. Švošov, Bodice, Biely Potok, Liptovský Hrádok, Ružomberok, Černová, Liptovské Sliače a Ludrovú. Súťaž riadil Ladislav Valent z Ružomberka v rámci komisie behov mimo dráhy OAZ.
Zo žien zvíťazila Ľudmila Šunová, pri mužoch Ladislav Valent a z veteránov bol najlepší Juraj Szunyog. Neskôr bola súťaž premenovaná na Liptovskú bežeckú ligu.
V roku 1985 sa v Liptove uskutočnilo celkom 28 bežeckých podujatí. Medzi najstaršie patrili Beh Hradskou horou, od roku 1964, Beh z kopca od roku 1966, Memoriál Št. Kubovčíka v Závažnej Porube a Lesný beh lyžiarov v Hybiach.
Behali aj novinári
Okrem nich aj štafetový beh na 1000 krát 1000 metrov, Beh denníka Práca, Smeny a Mladej Fronty, Hodinovky na dráhe v Okoličnom a v Kvačanoch. Obľubená bola aj Malá cena Demänovských jaskýň v Pavčinej Lehote, Liptovský maratón okolo Liptovskej Mary, Beh okolo Poludnice i ďalšie. V roku 1989 to bolo už 34 podujatí a štrnásť z nich zaradili do LBL.
V roku 1993 prevzal túto súťaž novovytvorený Liptovský bežecký spolok (LBS) pod vedením jeho predsedu Petra Bačíka, vtedy najaktívnejšieho bežca Liptova. V tomto roku bodovalo v súťaži celkom 528 bežcov .
Po zániku LBS Liptovskú bežeckú ligu nenechali zahynúť zaslúžilé bežecké liptovské legendy ako Juraj Szunyog a Jozef Mláka, aktívni členovia Olympijského klubu Liptova, ktorý už niekoľko ročníkov zastrešuje túto tradičnú súťaž.
Chytajú druhý dych
V súčasnosti LBL vedie Ivan Bubelíny, Jozef Mláka a Vladimír Porubiak. V tomto roku je do súťaže zaradených 11 pretekov.
Po prvých štyroch v Švošove, Likavke, Bodiciach a v Ondrašovej sa ukazuje, že bežecké hnutie na Slovensku, ako aj na Liptove chytá druhý dych a lámu sa účastnícke rekordy. Zatiaľ v LBL bodovalo v 18 kategóriách 252 pretekárov.
Lídri po troch pretekoch:
Najml. žiactvo: P. Rázga (ACK LM) a M. Vajdová (TJ Východná), V. Kaltensteinová (LK Opalisko ZP), l Ml. žiactvo: S. Gajan (Bobrovec) a J. Mičevová (TJ Východná), St. žiactvo: L. Porubän (Ružomberok – Kľačno) a D. Gajanová (Bobrovec), Dorast: K. Jánošík (ZŠ L. Lúžna) a T. Maťková (KBL Jasná LM), Juniori: M. Žiara (Švošov), D. Pavlíček (Skialp Malinô) a M. Fainová (BK B. Potok), Muži: T. Kubej (ŠK KU Ružomberok), Muži 40: R. Bíreš, Muži 50: V. Porubiak (ŠK Copy servis LM), Muži 60: D. Greguš (Hasiči Rbk), Muži 70: Š. Madleňák (Vlachy – Krmeš), Ženy: M. Kucháriková (ACK LM), Ženy 35: D. Hanulová, Ženy 50: O. Mláková (L. Sliače).