RUŽOMBEROK. Predstavenie projektov poslucháčov architektúry Slovenskej technickej univerzity pripomenulo nesplnený prísľub z roku 2002.
Téma Potenciál pamiatkovej obnovy Kaštieľa sv. Žofie zároveň znovu zviditeľnila architektonický prešľap mesta – hypermarket v historickom kaštieli.
Dostať pod mestské krídla
Štyri skupiny študentov navrhli rôzne postupy obnovy časti kaštieľa, ktorý ostal zachovaný po výstavbe hypermarketu, jedného z obchodných reťazcov.
Využívať by sa mohol na kultúrne účely alebo v prospech turistického ruchu. No uskutočnenie jedného z predstavených projektov v súčasnosti znemožňuje skutočnosť, že zachovaná časť kaštieľa nepatrí mestu.
„Už v roku 2012 som rokoval so spoločnosťou, ktorá bola v tom čase majiteľom časti Kaštieľa sv. Žofie, o možnostiach a podmienkach jeho prípadného odkúpenia. Odvtedy sa na radnici zaoberáme myšlienkou zmysluplného a reprezentatívneho využitia týchto priestorov,“ povedal Ján Pavlík, primátor Ružomberka.
Dodal, že vzhľadom na význam, polohu a stav historickej pamiatky sa domnieva, že mesto by sa malo opäť stať jej majiteľom. Pre takúto významnú budovu vraj nie je dôstojné, aby nebola využívaná.
Múzeum, vysoká škola či kaviareň
Preto primátor požiadal o stretnutie súčasného majiteľa zachovanej časti kaštieľa, s ktorým chce rokovať o možnosti jeho odkúpenia.
Nasledujúce obdobie budú zástupcovia radnice venovať príprave štúdie, projektovej dokumentácie a najmä potvrdeniu filozofie využívania priestorov po ich oprave. Občianske združenie Na záchranu Kaštieľa sv. Žofie pracuje s nápadom v priestoroch zriadiť múzeum spracovania textilu a textilného priemyslu v Ružomberku.
Ďalšou myšlienkou je ponúknuť priestory pre vytvorenie detašovaného pracoviska vysokej školy. Z pohľadu cestovného ruchu by sa vynovené priestory hodili na vybudovanie ubytovacieho zariadenia, kaviarne, obchodov.
„Určite nie je zanedbateľná ani myšlienka využiť časť priestorov pre reprezentačné a spoločenské potreby radnice - sobášne, inauguračné, obradné udalosti,“ hovoril primátor.
V ankete ho označili za architektonický nepodarok
Písomné pramene spomínajú castellum St. Sophiae, kaštieľ sv. Žofie v Ružomberku už v roku 1397. Kaštieľ bol majetkom likavského hradného panstva.
Po demolácii Likavského hradu v roku 1707 za Rákóciho povstania sa stal sídlom likavského panstva. V polovici 19. storočia v kaštieli sídlili súdne inštitúcie - sedria, väznica. Neskôr v ňom boli kasárne. Budova kaštieľa je najstaršou stavebnou pamiatkou Ružomberka.
Na začiatku tohto tisícročia vtedajšie vedenie radnice budovu aj s pozemkom predalo za necelých 60-tisíc eur (vtedy 1,7 miliónov korún). Podmienkou bolo, že nový majiteľ zachová a oživí aspoň časť pôvodnej stavby, ktorá bude slúžiť občanom Ružomberka na kultúrne účely.
Hypermarket po zbúraní časti kaštieľa súkromný investor postavil, no sľub o oprave zachovanej historickej časti objektu nesplnil. Nakoniec ho v roku 2012 predal.
Hospodárske noviny pred niekoľkými rokmi v jednej ankete vyhodnotili postavenie a spojenie ružomberského hypermarketu s historickým objektom ako najväčší celoslovenský architektonický nezmysel.
Plánovanou obnovou zachovanej časti kaštieľa možno len zmierniť a čiastočne zlepšiť nevhodné rozhodnutie z minulosti.