LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V meste žije odhadom 1500 Rómov, najviac, približne 140 rodín býva v osade Hlboké. Ďalšie komunity sú na Priemyselnej ulici, v Okoličnom a Palúdzke.
V Hlbokom funguje komunitné centrum, ktoré sa venuje osvete a zvyšovaniu kvality života obyvateľov osady.
Mesto má ale napriek tomu problém so zabezpečovaním verejného poriadku nielen v osade, ale aj ďalších častiach, kde Rómovia žijú. Obyvatelia vytvárajú nelegálne skládky, polícia často rieši problémy so vzájomným spolunažívaním, drobnou kriminalitou, ale aj vandalizmom a kriminalitou.
Užitoční pre znalosť prostredia
Vlani požiadala radnica o grant na zriadenie rómskych občianskych hliadok, ktoré majú spolupracovať s políciou v týchto špecifických častiach mesta. Peniaze na fungovanie dvoch hliadok mesto dostalo, a tak o bezpečnosť vo vlastných komunitách sa budú starať aj Rómovia sami.
Mesto si od projektu sľubuje zvýšenie ich vlastného povedomia a zodpovednosti voči sebe a svojmu okoliu.
„Nádeje vkladáme do osvetovej činnosti. Najmä medzi deťmi a mládežou chceme takto predchádzať drogovým závislostiam, výtržnostiam a prejavom vandalizmu,“ povedal viceprimátor Jozef Repaský.
Hľadať budú medzi nezamestnanými
Rómske hliadky budú v meste dve, každá s dvoma členmi. Dohliadať bude na nich koordinátor. Nových strážcov poriadku budú vyberať z radov nezamestnaných, ktorí sú riadne evidovaní na úrade práce a poberajú dávku v hmotnej núdzi. Okrem toho by mali mať v komunite rešpekt, prirodzenú autoritu a mali by poznať prostredie a jeho problémy.
„Hlavným kritériom musí byť aj morálna bezúhonnosť, ochota spolupracovať, akceptácia komunitou a spoľahlivosť,“ spresnila Slávka Kellová, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
„Okrem už spomínaného budú dohliadať na ochranu verejného majetku pred poškodzovaním, kontrolovať miesta stretávania sa mládeže a detí, nakladanie s komunálnym odpadom či výstavbu čiernych stavieb,“ dodala Soňa Kováčiková z liptovskomikulášskeho mestského úradu.
Komunitu kedysi riadil čhibalo
Dušan Plaček, ktorý sa dlhoročne podieľa na zlepšení života Rómov v meste, považuje rómske hliadky za dobrý nápad.
„Je to niečo nové v tunajšej komunite, treba to vyskúšať. Dúfam, že sa vďaka tomu zavedie občianska zodpovednosť za veci verejné, zodpovednosť voči vlastnej komunite, aby sa Rómovia neskrývali do svojich príbytkov,“ povedal.
Za najdôležitejšie považuje vhodný výber ľudí do hliadok. „Kedysi fungoval v komunite rodový systém, riadil ho čhibalo, doslovne hovorca. Požíval úctu a riadil komunitu. Dnes to postupne zaniká,“ vysvetlil.
Podstatná bude podľa neho aj úloha manažéra, ktorý má hliadky usmerňovať. „Aby to nebol len projekt, ktorý sa dostane niekde do stratena, ale priniesol efekt nielen pre Rómov, ale aj zvyšok obyvateľstva,“ uzavrel Plaček.