LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V rámci projektu sa seniori mohli zapojiť do aktivít na zvýšenie svojich zručností, rozvoj osobnosti či lepšiu kvalitu zdravia a životného štýlu. Jednou z aktivít projektu Aktívne starnutie seniorov bolo cvičenie jogy so skúsenou lektorkou Dagmarou Saritou Poliakovou.
„Záujem o pohyb v rámci projektu bol veľký, preto sme ženy rozdelili do dvoch skupín. V každej bolo po dvadsať žien,“ povedala. Štyri mesiace cvičili dvakrát týždenne, na záver dostali v polovici augusta účastníčky certifikát.
„Boli to pekné stretnutia, ženy chodili na cvičenie aj cez prázdniny. Občas síce niektorá neprišla, pretože s rodinou boli na dovolenke. Občas nás zasa pribudlo o najmladšiu generáciu, lebo niektorá stará mama prišla na cvičenie aj so svojou vnučkou,“ poznamenala D. S. Poliaková.
„Cieľom cvičenia bolo nielen rozhýbať stuhnuté kĺby a svaly, ale cez fyzické cvičenia aj pohnúť mysľou. Spájali sme pohyb so sebapoznávaním, aktivizáciou mysle. Prostredníctvom jednotlivých pozícií sa ženy dozvedeli, ako sú na tom po fyzickej stránke, ktoré svaly majú priveľmi stuhnuté či skrátené. Získali o sebe aj informácie, kde majú napriek veku potenciál na posilnenie tela,“ vysvetlila cvičiteľka.
Objavili aj svaly, o ktorých netušili
Mnohé zo žien cvičili jogu a objavili jej účinky na svoj fyzický a duševný stav prvýkrát v živote. Pani Tatiana priznala, že keby vedela, o čom joga je, určite by sa jej začala venovať oveľa skôr.
Lýdia, bývalá aktívna atlétka, hovorila, že objavovala na cvičeniach svaly, ktoré sa jej už v jednoduchých jogových pozíciách ozvali a doteraz o nich ani nevedela.
„Presne o to ide. Ženy si často myslia, že pri práci v domácnostiach majú dostatok pohybu. To je pravda, ale ide o jednostranné zaťaženie a ide viac o únavu svalov ako o cvičenie. V joge sa pri cvičení zameriavame na seba, svoje svaly a dych a zistíme, že máme aj svaly, o ktorých sme dovtedy netušili. Vyžiadajú si našu pozornosť a zareagujú na ňu,“ priblížila Dagmara Sarita.
Sebapoznávacie cvičenia zaujali
„Nešlo len o fyzickú aktivitu, hoci na stretnutiach prevažovali uvoľňovacie, dychové a fyzické cvičenia. Samozrejme, s ohľadom na telesné dispozície senioriek, u ktorých sa ozýval doterajší život, často bolesťami, stuhnutosťou kolien, bedrových kĺbov, ramien a svalov. Medzi cvičenia som zaraďovala aj netradičné pohybové úkony na zaktivizovanie mysle, aby ženy prijali zodpovednosť za svoj život a zdravotný stav. Boli medzi nimi aj pohybové aktivity z intuitívnej pedagogiky, hry v kruhu na sociálne preciťovanie, ale aj maľovanie mandál na sebapoznávanie,“ pripomenula D. S. Poliaková.
Sedemdesiatročnú Evu oslovili práve sebapoznávacie cvičenia na rozvoj sebaúcty a sebadôvery. „Vždy, keď som uvidela na cvičení našu lektorku, vedela som, že svet je v poriadku, pretože práve pri nej som sa naučila, že dôležití sú nielen blízki ľudia okolo mňa, ale najmä ja sama,“ vyjadrila sa Eva.