RUŽOMBEROK. Na daždivé leto sa sťažujú lesní robotníci odstraňujúci májovú kalamitu v ružomberských lesoch.
Rozmočený terén zhoršuje, až znemožňuje mechanizačným strojom pohyb v lese a premočené lesné cesty obmedzujú expedíciu dreva z lesa.
Polovicu už spracovali
„Do odstraňovania následkov kalamity je zapojených jedenásť firiem. V teréne majú 20 traktorov, dva harvestory, dve lanovky, šesť koní, štiepkovačku a šesť nákladných áut. Na spracovanie kalamity je v našej firme k týmto mechanizačným prostriedkom nasadených do 90 ľudí,“ informoval Michal Slašťan, riaditeľ Mestských lesov Ružomberok.
Dodal, že bolo veľmi náročné zosúladiť činnosť všetkých pracovných skupín, ako aj zabezpečiť pravidelný odvoz dreva. Dnes je už celý systém prác pomerne dobre zabehnutý, no je to náročná každodenná úloha. Lesníci začali kalamitu odstraňovať hneď na druhý deň po veternej smršti na prístupových cestách. K 31. júlu lesní robotníci spracovali približne polovicu z celkového množstva napadaného kalamitného dreva. Práce by chceli ukončiť najneskôr do 15. novembra.
Vietor zlacnel drevo
Rozsiahla kalamita výrazne znížila ceny všetkých sortimentov dreva na trhu. Pritom lesy budú potrebovať nemálo peňazí na úpravu pokalamitných holín po ťažbe a na zalesnenie postihnutých lokalít. „Menšiu časť kalamitného dreva predávame odberateľom priamo v lese. Ostatné drevo musíme zviesť do našich drevoskladov,“ hovoril riaditeľ.
Drevo z kalamít sa využíva predovšetkým v stavebníctve a v priemysle papiera a celulózy. Jeho väčšiu časť tvorí poškodená drevná hmota, ktorá slúži aj na výrobu biomasy a jej následné energetické využitie. Poškodené drevo kupujú aj občania na lokálne vykurovanie.
„Najmä predaj guľatinových sortimentov zo začiatku viazol. Niektorí naši stáli odberatelia neboli schopní spracovávať také množstvá, aké sme ponúkali. Preto sme rýchlo hľadali nových spracovateľov či obchodníkov s drevom,“ informoval M. Slašťan.
Následky kalamity
Veterná smršť, ktorá 15. mája zasiahla značnú časť Slovenska, v Mestských lesoch Ružomberok pováľala približne 30-tisíc kubických metrov stromov na rozlohe 70 hektárov. Najviac boli zasiahnuté lesy v Nižnom a Vyšnom Matejkove, v Smrekovici, Podsuchej a na Škutovkách. V menšom objeme boli pováľané stromy aj v Čutkove a Ludrovskej doline.
Na jar budúceho roka začnú lesníci sadiť na vyčistených plochách nové stromčeky. Potrvá však mnoho rokov, kým z nich vyrastie nový les, ktorý prírodný živel zničil za niekoľko málo minút.
Autor: Ján Szabó