RUŽOMBEROK. „Mesto odstraňuje bariéry z verejných priestorov asi takým spôsobom, že namiesto štyroch schodov urobia tri,“ povedal nám ružomberský vozičkár. Od roku 2007 bojuje občianske združenie Klub vozíčkarov Ružomberok za to, aby sa mohli dostať do budov a úradov, ktoré každý človek nevyhnutne potrebuje. Len s veľkými problémami si môžu vybaviť bežné veci na pošte, v bankách alebo na polícii. Potrebujú totiž pomoc asistenta, samostatne vybavovať úradné úkony je pre vozičkára v Ružomberku takmer nemožné.
Tri neprekonateľné prekážky na pár metroch
Jednou z požiadaviek ružomberských vozičkárov bolo, aby v meste fungovali verejné bezbariérové toalety. Správa o tom, že po dlhých rokoch budú v Ružomberku znova verejné toalety, ich potešila. V prevádzke sú od júna a boli sa na ne pozrieť. Zarazení ale zostali stáť asi päť metrov pred vchodom. Ďalej sa totiž nedostanú. Medzi vstupom a cestou sú okrem vysokého obrubníka dva schody.
„A to nie sme ešte ani vo vnútri,“ sťažovali sa. „Toalety sú v suteréne a treba prekonať schody. To by dnes nebol problém, existujú rôzne technické zariadenia, ktorými sa schody dajú zvládnuť. Ale tu nič také nie je,“ doplnili. Jedna z asistentiek si bola prezrieť priestory toaliet a krútila hlavou. „Cez tieto zárubne vozičkár nemá šancu prejsť, sú priúzke,“ reagovala.
„Zase sa na vozičkárov nemyslelo. Pritom zabezpečenie bezbariérového prístupu do verejných budov by malo byť v dnešnom modernom svete už samozrejmé. Ale my musíme za každý jeden schod alebo vstup bojovať,“ dodal vozičkár.
Stavebný úrad ich povolil ako dočasnú stavbu
Verejné toalety prevádzkuje spoločnosť AMC Ružomberok. Pozemok pod parkoviskom aj budovu toaliet získali od mesta pod podmienkou, že na vlastné náklady opravia záchody a zabezpečia ich chod. Konateľa spoločnosti sme na problém chýbajúceho bezbariérového prístupu upozornili.
„Išlo o rekonštrukciu jestvujúcej budovy verejných toaliet bez bezbariérového prístupu s pôvodným schodiskom. Stavebný úrad povoľoval stavbu len ako dočasnú, preto sme sa museli prispôsobiť jestvujúcemu stavu,“ povedal Peter Laclavík, konateľ spoločnosti.
Toalety pre vozičkárov v novom parkovacom dome
Parkovisko na Ulici Karola Medveckého začne spoločnosť na budúci rok prestavovať na podzemné a nadzemné parkovisko. Súčasťou projektu sú aj nové verejné toalety s bezbariérovým vstupom, výťahom v strede nadzemného parkoviska. Súčasná budova s verejnými toaletami sa podľa slov konateľa spoločnosti zbúra.
„Mesto podporilo investičný zámer a projekt našej spoločnosti na výstavbu parkoviska. Bývalé verejné wc sme spustili do prevádzky len ako dočasné riešenie na prechodné obdobie, kým projekt nezrealizujeme,“ zdôraznil.
Musia sa prosiť v hoteloch a reštauráciách
S výstavbou podzemného a nadzemného parkoviska chcú začať už na budúci rok. Do sprevádzkovania parkoviska sa môžu ružomberskí vozičkári pozerať na mestské verejné toalety z päťmetrovej vzdialenosti alebo dúfať v chápavý a ochotný personál v hŕstke hotelov či reštaurácií v centre mesta, ktoré majú bezbariérový prístup do toaliet.
„Je to veľmi nepríjemné a pod ľudskú úroveň. Obsluhe sa to veľmi nepáči, tak si dáme aspoň kávu. Zdraví ľudia môžu ísť v prípade potreby na verejnú toaletu zadarmo alebo za symbolický poplatok. My sa musíme prosiť v reštauráciách alebo hoteli,“ dodala asistentka jedného z vozičkárov.
Stavebný úrad dôvody nevysvetlil
Na ružomberský stavebný úrad sme sa obrátili s otázkou, prečo nedohliadol a nezabezpečil, aby verejné toalety slúžili všetkým, a teda aj ľuďom na invalidných vozíkoch. Odpoveď do situácie ale príliš svetla nepriniesla.
„Stavba nie je skolaudovaná a v projekte sa myslelo aj na imobilných občanov,“ tlmočila stanovisko stavebného úradu hovorkyňa mesta Michaela Milá.