LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Stalo sa tak počas príležitostnej vernisáže výstavy Slovenské národné povstanie na strednom a hornom Liptove
„Uplynulých 70 rokov predstavuje tri generácie, z ktorých najmä tá najmladšia má všetky informácie iba z počutia. Na fakty sa nabalilo množstvo nepresností, omylov, deformácií či už zámerných alebo nevedomých. Táto knižka sa vracia k pôvodným prameňom. Je postavená na spomienkach nie starších ako rok od povstania ľudí, ktorí boli pritom,“ opísal.
Zároveň vysvetlil hlavnú inšpiráciu, že práve L. Mikuláš patril spolu s Ružomberkom, Popradom, Vrútkami či Martinom medzi hlavné centrá formujúceho sa protifašistického odboja aj samotného povstania.
„SNP rozhodne nepredstavovala len Banská Bystrica. Keď budem trochu striktnejší, bola až po týchto spomínaných mestách. Aj keď L. Mikuláš bol vyprázdnený po týždni bez boja, ale to už je iná kapitola,“ spresnil.
„Za najväčší prínos tejto mojej brožúry považujem vari to, že sa podarilo zistiť, ako to bolo vlastne s tým legendárnym rozkazom povstaleckého generála Jána Goliana na začatie povstania, ktorý niekde prenikol, inde nie. Dopátrali sme sa, že veliaci plukovník Ladislav Bodický ho v L. Mikuláši dostal až 2. septembra,“ dodal Vaněk.