LIPTOV. Pri narodení dieťaťa má matka nárok na finančný príspevok, ktorý vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pri narodení každého dieťaťa si prilepší o 151,37 eura. Ďalšie peniaze môže dostať od obce, v ktorej má dieťa trvalé bydlisko.
Príspevok ale nie je povinný zo zákona, záleží na poslancoch, či takúto formu pomoci pre rodiny schvália. Môže sa stať, že napríklad mamička z jednej dediny dostane sto-eurovú bankovku a kvet, kým jej sesternica vo vedľajšej dedine, tiež čerstvá mamička, nedostane od obce nič.
Podmienkou je trvalé bydlisko
Pre obce je to nielen spôsob, ako zvyšovať počet obyvateľov, ale zároveň aj prejav úcty alebo vernosť starému zvyku. Podmienkou pre získanie príspevku od obce je, aby rodičia prihlásili svojho potomka na trvalé bydlisko do obce.
V niektorých prípadoch môžu na príspevok zabudnúť tie rodiny, ktoré majú voči obci podlžnosti, napríklad nezaplatené dane za nehnuteľnosti či poplatky za odvoz komunálneho odpadu. Niekde zas dajú finančnú pomoc, len ak sa dieťa dožije viac ako tridsiatich dní alebo matka preukáže, že počas tehotenstva navštevovala lekára. Podmienky nemá každá obec nastavené rovnako, preto mamičky urobia najlepšie, ak sa informujú na obecnom úrade.
Peniaze nie sú motiváciou na presťahovanie
„Nemyslím si, že k nám začnú chodiť ženy v húfoch, aby mohli porodiť a dostať finančný príspevok na dieťa,“ povedal Otto Brtko, starosta Komjatnej. Rodiny s novonarodenými deťmi tu dostávajú od obce už dvanásty rok príspevok vo výške 100 eur. Obec im okrem toho pripraví raz ročne tradičné podujatie vítanie detí do života.
„Je to pekné podujatie, na ktoré sa mamičky tešia, tento zvyk sa mi páči. Finančná pomoc, ktorú od nás dostanú, je pri dnešných cenách aspoň menšie prilepšenie,“ doplnil starosta. Naposledy vítali a teda aj finančne pomáhali asi dvadsiatim rodinám, ktorým sa vlani narodilo dieťa. „Celkom pekne nám v poslednom období stúpa počet detí,“ dodal.
Po príspevok chodia na úrad, alebo ich nosí starosta
Počet obyvateľov je pre obce rozhodujúci, pretože štát im podľa toho posiela peniaze na fungovanie. Starostovia sa preto snažia počet ľudí v dedinách aspoň udržať. Podľa počtu narodených detí napríklad vedia dopredu odhadnúť, koľko detí bude chodiť do materskej škôlky a potom aj do základnej školy.
„Novonarodené deti s trvalým pobytom v Hubovej dostávajú od obce príspevok vo výške 134 eur,“ potvrdil starosta Stanislav Nechaj. Kultúrne podujatie so slávnostným uvítaním ale neorganizujú.
„Mamička si prevezme príspevok na úrade, samozrejme, k potomkovi jej zablahoželáme,“ spresnil Nechaj.
V Turíku tiež pomáhajú rodinám s čerstvým prírastkom finančnou hotovosťou vo výške sto eur. Predstavitelia obce prídu dieťa a rodinu osobne navštíviť domov aj s peňažným darčekom.
Koľko prispievajú?
Lisková 170 eur
Liptovská Lúžna 150 eur
Hubová 134 eur
Liptovské Sliače 120 eur
Komjatná 100 eur
Turík 100 eur
Podtureň 100 eur
Partizánska Ľupča 100 eur
Smrečany 34 eur
Likavka 20 eur
Výbava do postieľky alebo uterák s menom
Slávnostné uvítanie do života spolu s finančným príspevkom a vecným darom je už niekoľko rokov zaužívaným podujatím v Liptovských Sliačoch. Obec pozve rodiny s novorodencami, pripraví program, odovzdá pamätné listy, mamičkám ružu.
Každé novonarodené dieťa dostane uterák s vyšitým menom, matka si od starostu prevezme poukážku na nákup zdravotníckeho materiálu v lekárni a okrem toho aj finančný príspevok na vkladnú knižku dieťaťa. Dokopy prispeje obec rodine 120 eurami.
V Liptovskej Lúžnej tiež vítajú novorodencov na slávnostnom stretnutí. Rodina s novorodencom si tu prilepší o 150 eur a od obce dostane aj darček, obliečky na detskú perinu a vankúš v tvare slona. „Nesmie mať ale žiadne nedoplatky voči obci,“ dozvedeli sme sa na tamojšom obecnom úrade.
V Liptovských Revúcach a Liptovskej Osade nepomáha obec priamo finančne, ale vecne. Deti dostanú balíček do postieľky, v Revúcach sa skladá z perinky, uteráka a ušitej hračky, v Osade je to posteľná bielizeň s detským motívom, plachta a tiež hračka.
Obdarované rodiny nesmú mať podlžnosti voči obci
Obec Podtureň tiež vyčleňuje časť rozpočtu pre pomoc rodinám s novonarodeným dieťaťom. Pokiaľ nemajú podlžnosti na daniach a poplatku za odpad, dostanú 100 eur.
„Príspevok aspoň v malej miere pomôže mladým rodinám a mamičkám,“ povedal starosta Partizánskej Ľupče Ľubomír Frič. Obec okrem pamätného listu s menom dieťaťa dáva počas slávnostného uvítania do života aj finančnú pomoc vo výške sto eur.
V Smrečanoch vítajú bábätká pri rozsvecovaní vianočného stromčeka. Každá rodina s novorodencom dostáva od obce finančnú hotovosť vo výške 34 eur a darček, napríklad knihu, drevenú hračku, naposledy to bol svietnik z prútia.
O zavedení príspevku uvažujú aj v L. Jáne
O priamej finančnej podpore pri narodení dieťaťa uvažujú aj v Liptovskom Jáne. Najmenší obyvatelia obce dostávajú zatiaľ drobný vecný darček. Starosta Juraj Filo povedal, že mladým rodinám sa snažia pomáhať hlavne vytváraním vhodných podmienok na život.
„Postavili sme sto bytov pre mladé rodiny a nemálo peňazí investujeme aj do našej materskej škôlky, v ktorej máme dnes vyše sedemdesiat detí,“ vysvetlil starosta.
Namiesto peňazí, uvítanie do života
V mestách je priama finančná pomoc zriedkavá, tradícia pretrváva skôr na vidieku. Vo všetkých troch mestách Liptova pripravujú pre novorodencov a rodiny slávnostné stretnutie s kultúrnym programom, pri ktorom dostane dieťa blahoželanie od mesta alebo ho zapíšu do pamätnej knihy.
„Uvítanie do života robíme každú sobotu. Dieťa dostane na pamiatku plaketu. Na podujatie chodia celé rodiny, niekedy je to ako malá svadba,“ povedala Dana Almanová, liptovskomikulášska matrikárka.
Ani ružomberské mamičky nedostanú od mesta pri narodení dieťaťa finančnú pomoc. Mesto ale raz za tri mesiace víta novorodencov na spoločnom podujatí. „Dostanú plaketu s erbom mesta a drobnú hračku podľa veku dieťaťa,“ povedala Oľga Katráková z ružomberskej matriky.