Bilbordy sú všade, dokonca aj v kukurici

Reklamné pútače, banery či bilbordy lemujú cesty, sú v v prírode, ale aj v mestách. Krajina je nimi zamorená, Liptov nevynímajúc.

Reklama pri ceste I. triedy č. 18. medzi obcou Podtureň a Liptovským Hrádkom.Reklama pri ceste I. triedy č. 18. medzi obcou Podtureň a Liptovským Hrádkom. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

LIPTOV. Bilbordy kazia dojem pri vstupe do Liptovského Mikuláša v smere z diaľnice, ale aj pri vjazde v Okoličnom. Reklamy sprevádzajú turistov do akvaparku či Demänovskej doliny.

Vítajú zo všetkých svetových strán aj ľudí prichádzajúcich do Ružomberka. Vrcholom reklamnej tvorby je mega- bilbord na križovatke Tatranskej a Bystickej cesty. Reklamy ponúkajú všetko, pozemky, športové oblečenie, stavebný materiál, erotické služby, ale aj hazard.

Bilbordy sú asi všade

Edyta Bilsky má tridsaťosem rokov a prišla do Liptova na dovolenku z poľského Štetína. Na Slovensku už bola niekoľkokrát. Pozná Slovenský raj aj Muránsku planinu. Bola aj vo Fatrách a Vysoké Tatry zažila v zime aj lete.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko je rozmanité, na malom kúsku je asi všetko. Vždy ma ale prekvapí reklama. Bilbordy sú asi všade, v mestách, lemujú hlavne cesty, sú v kukurici či v obilí alebo dokonca na stromoch. Aj v Poľsku nájdete veľa nevkusnej reklamy. No také množstvo ako u vás je málokde. Krajina s otrhanými bilbordmi pôsobí niekedy veľmi zanedbane,“ opísala svoje pocity poľská turistka.

Problém bilbordov má podľa Vladimíra Rengeviča, majiteľa spoločnosti zaoberajúcej sa reklamou v Liptovskom Mikuláši, viac uhlov pohľadu.

Riešenie je uprostred

„Na jednej strane sú tí, ktorí reklamu potrebujú, pretože chcú, aby ich ľudia videli. Na druhej strane zase tí, ktorým reklama prekáža. Obidvom stranám nie je ľahké vyhovieť. Riešenie je možno kdesi uprostred,“ spresnil.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračoval, že v praxi existuje veľa záujemcov o prezentáciu, ktorí sú ochotní do reklamy vraziť slušné sumy. „Vidina peňazí ľahko prebudí súhlas u majiteľov pozemkov a nehnuteľností, na ktorých potom bez problémov reklamu umiestnia,“ povedal zo skúseností.

Papiere odložili do šuplíka

„Niektoré obce majú schválené interné regulácie. Nie som ich veľkým zástancom. Viem o ľuďoch, ktorí sa dostali do situácie, keď splnili všetky podmienky pre umiestnenie reklamy v obci či meste. Samospráva ale potom svoje právomoci zneužila. Dokumenty odložili do šuplíka. Bez ohľadu na lehoty si to úradníci nechali odležať,“ spresnil.

Riešenie nie je jednoduché, je to o rešpektovaní pravidiel, ale aj slušnosti. „Musíme sa ešte naučiť, kde je naša miera, čo ešte dovolíme a čo už nie.“ A skôr stanoviť jasné a prehľadné pravidlá, po splnení ktorých je možné reklamné zariadenie umiestniť, než to nechať na úvahe úradníka, ktorý nemusí byť vždy objektívny a nestranný.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto reklamu obmedzuje

Ten, kto by si chcel postaviť reklamný panel v meste, musí podľa zákona požiadať miestny stavebný úrad o povolenie. Ak by si bilbord chcel postaviť pri ceste II., III. alebo IV. triedy, potrebuje aj rozhodnutie od okresného dopravného inšpektorátu a okresného úradu.

Rozhodnutie platí dva roky. Potom je majiteľ povinný reklamnú plochu odstrániť.

„Pri ceste medzinárodného významu I/18, ktorá pretína Liptov od Važca až po Stankovany, Krajský dopravný inšpektorát v Žiline nepovoľuje umiestňovať bilbordy a reklamné pútače za žiadnych podmienok,“ povedala krajská hovorkyňa polície Jana Balogová.

Zaujímavé je, že cestu medzi Liptovským Hrádkom a Podturňou lemuje najmenej desať reklamných tabúľ. Podobná situácia je aj pri vjazde z Ivachnovej do Ružomberka či na ceste z Černovej do Stankovian.

Tatiana Bachtíková, hlavná architektka mesta Liptovský Mikuláš, vysvetlila, že mesto v súčasnosti obmedzuje počet reklám tým, že nevytvára nové lokality.

Podotkla, že odstraňovanie bilbordov treba ešte legislatívne doriešiť. Problematikou sa bude zaoberať aj nový stavebný zákon, pretože má celoslovenský rozmer.

Dodala, že pretlak reklamy pociťujú najmä mestá a strediská cestovného ruchu, akým je aj Liptovský Mikuláš a re- gión Liptov.

Musia hľadať mieru

„Naším cieľom nie je brániť reklame, ale nájsť jej únosnú mieru vzhľadom na umiestnenie v krajine. Nemala by hlavne narúšať panoramatické pohľady a priehľady,“ doplnila hlavná architektka.

Mesto vlastníkov nelegálne umiestnenej reklamy vyzýva, aby ju odstránili. Na základe poslednej výzvy zlikvidovali 24 nelegálne umiestnených informačno-reklamných tabúľ.

Vrcholom reklamnej tvorby je megabilbord na križovatke Tatranskej a Bystickej cesty.

Postup je podobný aj v Ružomberku. Hovorkyňa mesta Michaela Milá upresnila, že každý z majiteľov musí zo zákona požiadať miestny stavebný úrad o povolenie. „Rozhodnutie platí dva roky. Potom je majiteľ povinný reklamnú plochu odstrániť,“ povedala hovorkyňa.

Dodala, že reklamné spoločnosti si tieto termíny strážia a včas žiadajú o ich predĺženie. „Stavebný úrad im väčšinou vyhovie, ak je to možné v zmysle právnych predpisov a zmluvných vzťahov. V opačnom prípade ich musia odstrániť,“ spresnila M. Milá.

Hovorkyňa vysvetlila, že megabilbord na križovatke Bystrickej a Tatranskej cesty má riadne povolenie. „Jednak stavebného úradu, jednak aj iných dotknutých orgánov, ktoré sa k jeho umiestneniu vyjadrovali,“ doplnila.

Verejný smog

„V Žiline nemôžem pozrieť ani von oknom z trolejbusu, aby tam na mňa nestriehla nejaká reklama,“ povedala aktivistka z iniciatívy Verejný smog Lucia Streďanská. Mladá Žilinčanka pracuje ako architektka a vo voľnom čase sa venuje problematike vizuálneho smogu, teda verejnému priestoru zahlteného reklamou.

Už ich s partiou unavovalo pozerať sa na Žilinu zahltenú množstvom reklamy. Rozhodli sa s tým niečo urobiť.

Lucia povedala, že vníma vizuálny smog oveľa citlivejšie. „Rada cestujem, a práve po návrate domov si uvedomím, ako si na Slovensku nevážime verejný priestor. Často som potom rozčarovaná.“ spresnila.

Teší ich aj kvapka v mori

V komunite sa riadia filozofiou, že reklama by mala byť detailom, doplnkom mesta. Pritom dnes sa stáva dominantnou a, navyše, vtieravou. „Veríme, že zmena môže prísť od seba. O verejný priestor by sme sa mali zaujímať. Potom si ho budeme vážiť a radi v ňom tráviť čas,“ povedala.

Skupina mladých žilinských dobrovoľníkom má za sebou aj prvé výsledky. Navštívili zodpovedné úrady a podarilo sa im niekoľko čiernych reklám odstrániť. Snažia sa osloviť aj podnikateľov a poradiť im, ako robiť reklamu vkusnejšie.

„Zatiaľ je to možno len kvapka v mori, no napriek tomu nás to teší.“

Ako príklad dobre fungujúcej regulácie reklamy spomenula Banskú Štiavnicu či Košice. Vidí v tom najmä dobre odvedenú prácu pamiatkarov.

Dobrovoľníci z iniciatívy Verejný smog sa snažia osloviť čo najväčší okruh ľudí. Momentálne pracujú na organizovaní verejnej diskusie s odborníkmi aj vedením mesta, ktorá sa bude konať 17. septembra v Žiline na Stanici – Záriečie. Diskusia nesie príznačný názov Aj tu nemusí byť Vaša reklama. V budúcnosti plánujú natočiť aj krátky dokument, v ktorom zmapujú problematiku reklamy v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 250
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 934
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 028
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 501
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 727
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 528
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 190
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 749
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 133
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 243
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 415
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 38 167
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 077
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 271
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 438
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 622
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 133
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 243
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 51 415
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 38 167
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 077
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 271
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 438
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 622
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu