RUŽOMBEROK. V súvislosti s oslavami 50. výročia narodenia významného slovenského politika Andreja Hlinku primátor mesta Ján Pavlík zdôraznil: „V dnešnej dobe je dôležité budovanie morálnych hodnôt a posilnenie vlastenectva, a preto je potrebné pripomínať si ľudí, ktorí tak celý život žili."
Program Dní Andreja Hlinku je naplánovaný od piatku 26. septembra do nedele 28. septembra a podujatie je súčasťou Sakrálneho týždňa, ktorý sa začne v Liptove v pondelok 22. septembra. Náklady na podujatie sú približne 60-tisíc eur, z rozpočtu mesta naň išlo 10-tisíc eur. Okrem iných ministerstvo kultúry prispelo sumou 15-tisíc eur. Na všetky podujatia bude vstup zdarma.
V rámci piatkového programu sa okrem iného uskutoční seminár o živote tohto politika, koncert Bratislavského symfonického orchestra a otvoria výstavu o jeho živote a diele.
Uvedú aj príležitostnú poštovú známku
Prvýkrát udelí mesto Ružomberok cenu Andreja Hlinku ľuďom, ktorí sa zaslúžili o propagáciu tejto osobnosti. V tento deň bude slávnostne uvedená aj príležitostná poštová známka k 150. výročiu narodenia Andreja Hlinku.
Na sobotnej slávnostnej omši v Kostole sv. Ondreja organizátori očakávajú približne 2-tisíc ľudí. Celkom organizátori predpokladajú, že program by v sobotu mohlo navštíviť 3 až 5-tisíc ľudí.
Riaditeľ Kultúrneho domu Andreja Hlinku Ivan Šenšel upozornil na popoludňajší program. Na pódiu pred mestským úradom prvýkrát vystúpi 120 členný spevácky zbor zložený zo štyroch ružomberských spevokolov. Sprevádzať ho bude 40-členný sláčikový orchester zložený len zo žiakov a učiteľov Umeleckej školy Ľudovíta Fullu a 25-členná ľudová hudba folklórneho súboru Liptov a jej hostia, dodal.
Počas osláv bude sprístupnené aj Mauzóleum Andreja Hlinku a rodný Dom Andreja Hlinku v Černovej, ktorý prešiel rekonštrukciou a obnovená je aj expozícia. V mauzóleu je vystavená originálna truhla, v ktorej bol Hlinka pochovaný.
Na truhle vidno stopy po streľbe
Keďže telesné pozostatky boli pred príchodom armády z bezpečnostných dôvodov v marci 1945 odvezené na doteraz neznáme miesto, v truhle je len odliatok posmrtnej masky, vysvetlil vedúci oddelenie regionálneho rozvoja a kultúry mestského úradu Martin Hromada.
Na truhle vidno stopy po streľbe z roku 1968, keď truhla bola v krypte Dómu sv. Martina a do priestorov prišli ruskí vojaci, vysvetlil ďalej Hromada.
Andrej Hlinka sa narodil 27. septembra 1864 v Černovej, dnes časť Ružomberka, zomrel 16. augusta 1938 v Ružomberku. Vyštudoval teológiu v Spišskej Kapitule, v roku 1889 ho vysvätili za kňaza. V roku 1913 sa stal predsedom novozaloženej Slovenskej ľudovej strany (SĽS), od roku 1925 Hlinkovej SĽS.
V rokoch 1918-38 bol poslancom Národného zhromaždenia, v rokoch 1921-38 predsedom Klubu poslancov HSĽS. Bol vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Patrí k signatárom Deklarácie slovenského národa, ktorá bola prijatá na zhromaždení v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918. Táto deklarácia je jedným z kľúčových dokumentov zrodu československého štátu. Zároveň tam došlo k založeniu Slovenskej národnej rady.
Taktiež patrí k spoluautorom Memoranda slovenského národa na Parížskej mierovej konferencii v septembri 1919. Jeho životným krédom bolo: „Za Boha život, za národ slobodu.“