PRIBYLINA. Program osláv dňa svätého Huberta bol bohatý a pútal pozornosť divákov. V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa začal sprievodom svätého Huberta v historických odevoch. Pokračoval tradičným pasovaním za lovca divej zveri, odovzdaním vyznamenaní zaslúžilým členom Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ). Nechýbala svätohubertská omša, súťaž vo vábení jelenej zveri ani produkcia skupiny Nova.
Okrem tradičných súčastí programu organizátori pridali ukážky vábenia ostatnej zveri, pedagogiku pre deti a mládež, súťaž v pílení dreva, hádzanie flinty do žita, prehliadku terénnych áut.
Scénkou pripomenuli históriu poľovníctva
Poľovníctvo v Liptove bolo vždy úzko späté s vývojovými etapami v spoločnosti. Veľké lesné komplexy, charakteristické pre región už v ranom feudalizme, využívali na poľovnícke aktivity významní európski panovníci a veľmoži.
Až neskôr do stráženia lesov a zveri boli zapojení novousadlíci, celé obce a osady.
V kráľovských depozitároch nachádzame údaje o právach kráľovských lovcov, ale aj o neľahkých povinnostiach obyvateľstva pri love zveri.
Tomuto historickému pohľadu bola venovaná divadelná scénka, ktorú si pripravili a predviedli pracovníci Liptovského múzea pod vedením riaditeľa Martina Krupu. Jej súčasťou bolo aj pripomenutie si významnej osobnosti slovenského lesníctva Jozefa Dekreta Matejovie pri zalesňovaní Liptova a spracovaní dreva pre potreby stavebníctva a baníctva.
Poľovnú zver zachovávajú pre ďalšie generácie
Súčasnú nezastupiteľnú úlohu poľovníctva zvýraznil vo svojom vystúpení predseda okresnej organizácie Tibor Kabzan nasledovne: „Lov zveri je starý ako ľudstvo samo. Avšak poľovníctvo v dnešnom ponímamí je predovšetkým trvalo udržateľné obhospodarovanie divožijúcej zveri ako nášho národného bohatstva.
Preto túto činnosť musí vykonávať človek – poľovník pod odborným dozorom štátu a poľovníckej organizácie, človek s úprimným záujmom, aby poľovná zver bola v Liptove zachovaná aj pre budúce generácie v optimálnej početnosti a dobrej kondícii.“
Zaujala aj súťaž vo vábení jelenej zveri
Záujmu divákov sa už tradične tešila súťaž vo vábení jelenej zveri. Celkom sa jej zúčastnilo 12 vábičov. Najlepšie výsledky dosiahli Michal Ondrejkov a získal 1. miesto, Ladislav Kuric bol na 2. mieste a na treťom skončil Pavol Šveda.
Už tradične spojili svoje sily pri príprave osláv Žilinský samosprávny kraj, Liptovské múzeum v Ružomberku, Okresná organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu a Obvodná poľovnícka komora v Liptovskom Mikuláši, Stredná odborná lesnícka škola J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku, Správa TANAP-u, Štátne lesy TANAP-u a Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Liptovský Hrádok.
Autor: František Jaroš