Ľupčiansky jarmok má pevné miesto v slovenskom trhovníckom kalendári

V Partizánskej Ľupči sa už tradične koncom septembra zbiehajú nielen Liptáci, ale aj zvedavci spoza hraníc.

Ján Kúkol (na fotografii vpravo), miestny brašnár so svojou partiou prezentovali šikovnosť a fantáziu a oživili aj staré remeslá.  Namaľoval ho Ján Guráň (vľavo).Ján Kúkol (na fotografii vpravo), miestny brašnár so svojou partiou prezentovali šikovnosť a fantáziu a oživili aj staré remeslá. Namaľoval ho Ján Guráň (vľavo). (Zdroj: OCÚ)

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Remeselnícky jarmok nie je náhodou dejiskom už ôsmeho ročníka. Pôvodne kráľovská Ľupča patrila kedysi k najstarším strediskám remeselnej výroby v Liptove a zároveň je najstarším liptovským mestom.

Práve na túto tradíciu nadväzuje Ľupčiansky remeselnícky jarmok, ktorý sme mali možnosť navštíviť spolu s ďalšími štyritisíc ľuďmi.

Atmosféru jarmoku ako kedysi, keď sa na ňom predháňali remeselníci od výmyslu sveta, v Partizánskej Ľupči podčiarkuje okolie. Zrekonštruované námestie s kultúrnym domom, dvoma kostolmi, meštianskymi a vidieckymi domami zachováva ducha historického mestečka, do ktorého jarmok jednoducho patrí.

SkryťVypnúť reklamu

Videli šikovnosť a zručnosť remeselníkov

Každý rok majú organizátori, ktorými sú Obecný úrad Partizánska Ľupča a Prvá umelecká agentúra z Liptovského Mikuláša, pripravenú programovú čerešničku. Návštevníci sa po minulé roky napríklad zabávali na miestnych ale aj známych slovenských skupinách, tancom sa pričinili o ustanovujúci, rekord v tanci šimi-šimi. Zúčastnili sa odhaľovania veľkej lipovej sochy kráľa Bela IV., ktorý Ľupči udelil právo trhu a právo konania jarmokov.

Tento rok mohli návštevníci sledovať kumšt znalcov starých remesiel. Domáci brašnár Ján Kúkol s partiou remeselníkov predviedli okrem prác s kožou napríklad maľbu, vyrezávanie alebo náročnosť plieskania bičom. Skupina žien z Komjatnej zas ukázala tkanie kobercov a spracovanie ľanu. Svoju fantáziu a zručnosť predviedli aj košikári, čipkárky, medovničkárky.

SkryťVypnúť reklamu

Chuťové poháriky a nosy v tom najlepšom dráždili šikovné ženy z Liptovských Sliačov, ktoré návštevníkom rozdávali čerstvo upečené krapne, teda sliačanské šišky. Chutné jaternice pripravili miestni futbalisti, hasiči sa zas postarali o držkový guláš.

Rezbár Igor Mráz vystavil svoje diela pred obecným úradom. Všetku túto krásu v tichosti sledoval kráľ Belo IV. so svojimi poddanými. Sochy v minulosti vytvoril rezbár Trnovský z Kalamien.

Súčasťou jarmoku bola prvý raz aj jarmočná výstava zvierat. Zabezpečili ju miestni chovatelia, ktorých povesť siaha až za hranice regiónu. Túto časť ocenili najmä deti, ktoré sa nevedeli vynadívať na holuby, kohúty, husy, sliepky, papagáje či zajace rôznych veľkostí a farieb.

Vypustili biele holubice, symbol mieru

Program sa začal už v piatok divadelným predstavením domácich ochotníkov zo súboru Lunetrdlo v sále kultúrneho domu. Na druhý deň boli v evanjelickom kostole ekumenické služby Božie. Bez zvolávania ľudí z veže kostola by sa jarmok v Ľupči ani nerátal. Tradične sa oň aj tento rok postaral hlásnik Paľko slovami: „Odbila trinásta hóóóóódina, ľupčiansky jarmok sa začína, chváľ každý duch Hospodina, i Ježiša jeho syna, opatrujte svetlo oheň, aby nebyl lidem škoden, spočívejtež s Pánem Bohem“, a jarmok sa mohol oficiálne začať.

SkryťVypnúť reklamu

Početnému davu sa prihovoril starosta Partizánskej Ľupče Ľubomír Frič. Pozdravili aj hostia, starostovia z okolitých dedín a duchovní, ktorí v obci pôsobia. Spoločne potom vypustili holubice, pretože na nasledujúcu nedeľu si celý svet pripomínal Medzinárodný deň mieru. „Holuby nám požičal náš domáci chovateľ Dušan Dobák. Bezpečne a v poriadku sa mu potom vrátili,“ povedala Renáta Antolová za organizátora podujatia.

Večerný program viedol Ploštín Punk

Na pódiu sa vystriedali ľudové hudby z Likavky, Liptovských Sliačov, humorom zabával aj ľudový rozprávač bača Gajdoš. Svoju fantáziu už každoročne predviedli ľupčianske mažoretky Mirasol a deti zo základnej školy. Návštevníci mohli obdivovať aj tanečné kreácie v podaní Dua Luna. Krv v žilách rozprúdila dvojica mladých talentovaných spevákov zo skupiny Gipsy Cave.

Pozornosť návštevníkov pútali dve dámy s pozoruhodnou výškou a odevom. Nešlo o žiadnu anomáliu, dievčatá oblečené za plastovú fľašu a džínsovú princeznú predvádzali chodúľovú šou.

Večer sa už všetci tešili na vystúpenie známej liptovskej skupiny Ploštín Punk, ktorá tradične nesklamala a postarala sa o dobrú zábavu. Veľkým ťahákom bolo koncertné vystúpenie skupiny Elán Kontra Band, ktorá zaspievala a zahrala najznámejšie hity skupiny Elán. Ich piesne nenechali nikoho len tak postávať.

Ľudia netrpezlivo očakávali aj losovanie tomboly, veď ťahákom bolo pätnásť hlavných cien od sponzorov jarmoku, bez ktorých by sa takáto významná udalosť nemohla uskutočniť. Na jednotku vyšiel aj záverečný ohňostroj, vraj bol krajší ako ten silvestrovský.

V nedeľu ráno obec navštívila vzácna návšteva zo Združenia českého pohraničia z Prahy, Opavy a Prešova, ktorí podarovali starostovi obce Ľubomírovi Fričovi sedem ružových kríkov. Symbolizujú sedemdesiat rokov slobody od utrpenia vojny. Zároveň slávnostne položili vence k pamätníku padlým.

V popoludňajšich hodinách si návštevníci vypočuli meditatívnu a jemnú rokovú hudbu od skupiny Felice z Bratislavy.

Každým ročníkom sa učia a posúvajú

Do Partizánskej Ľupče prišlo na jarmok rekordných približne štyritisíc ľudí, áut tu bolo vyše tisíc. Organizátorskú taktovku drží obecný úrad, každý rok sa učia, sledujú a naprávajú chyby.

„Priznám sa, nečakali sme až takýto záujem o náš jarmok, veľmi nás to všetkých teší. Jarmok navštevuje stále viac a viac ľudí, musíme preto lepšie doriešiť niektoré organizačné veci, napríklad parkovanie,“ povedala Antolová.

A aké sú dojmy po jarmoku? „Sme radi, že nám vyšlo predovšetkým počasie. Spokojnosť a radosť návštevníkov, ktorí sa tešia na ďalší ročník, sú pre nás tou najväčšou odmenou. Spoločne sme sa stretli a zabavili. O to nám predovšetkým šlo,“ dodala organizátorka podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu