RUŽOMBEROK. Ak neprídu ľudia do múzea, príde múzeum za nimi. Liptovskému múzeu sa podarilo zriadiť zaujímavú dielňu, ktorá putuje po celom regióne. Jej cieľom je priblížiť a pripomenúť papiernícku tradíciu, ktorá sa neodmysliteľne spája s dejinami Ružomberka.
Papierne fungujú dodnes a denne vyrábajú kvantá papiera, veľkú časť práce majú na starosti stroje, ale kedysi to tak nebolo. Bez odborného dohľadu majstra a jeho pomocníkov by pisári nemali kde zaznamenávať dôležité údaje.
Používali pôvodné pomôcky
Ručnú výrobu papiera tak, ako to kedysi robili zruční remeselníci, si môžu vyskúšať návštevníci Liptovského múzea. Vďaka grantu získali peniaze na nákup troch veľkých oválnych kadí, sitá, stoly, a drevené ovály na vyklopenie papiera.
Prvú ručnú výrobu papiera si už mohlo vyskúšať takmer sedemsto žiakov a študentov liptovských škôl. Mobilné múzeum za nimi prišlo do priestorov Liptovského múzea v Ružomberku, Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši, Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku a do pribylinského skanzenu.
Výrobu predvádzal majster
Technológiu im predviedol Juraj Tóth, ktorý sa postaral aj o odborný výklad o histórii výroby papiera. Múzejníkom sa podarilo spojiť zábavu a netradičnú formu vzdelávania.
„Projekt zachováva a oživuje pre súčasné a budúce generácie výrobu ručného papiera a technologického možnosti jeho ďalšieho spracovania a využitia“ priblížila projektová manažérka múzea Naďa Somorová.