Supranka hrala aj pápežovi a státisícovému publiku

Kde sa podel slovenský dychovkový svet? Pýtajú sa tí, ktorí si deň nevedeli predstaviť bez pesničky v podaní dychovky. A prečo je „dychárov“ čoraz menej?

Supranka vznikla v roku 1970 z členov veľkej dychovej hudby Supra pri Závodnom klube SCP Ružomberok. Od roku 1993 je členom Združenia dychových hudieb Slovenska, ktorý eviduje 142 dychových hudieb. Okrem účinkovania na rôznych kultúrno-spoločenských podujSupranka vznikla v roku 1970 z členov veľkej dychovej hudby Supra pri Závodnom klube SCP Ružomberok. Od roku 1993 je členom Združenia dychových hudieb Slovenska, ktorý eviduje 142 dychových hudieb. Okrem účinkovania na rôznych kultúrno-spoločenských poduj (Zdroj: ARCHÍV DH SUPRANKA)

RUŽOMBEROK. Niektorým neostáva iné, iba pendlovať z jednej dychovky do druhej, najmä ak ide o festival či súťaž. Podujatí, špeciálne pre dychovky ubúda. Podľa dostupných informácii na Slovensku niet muzikanta, ktorého by živila dychovka.

Inak povedané, nejde o profesionálnych hudobníkov napriek tomu, že ešte stále asi desať percent hudobných produkcií patrí do menšinového hudobného žánru - dychová hudba.

Kedysi hrali hudobníci v piatich kapelách

„Ešte donedávna skoro každého zo zamestnancov alebo dôchodcov Severoslovenských celulózok a papierní v Ružomberku odprevádzala hudba. Či už Supra alebo malá dychová hudba Supranka Závodného klubu ROH. Hrali sme na funusoch možno povedať z povinnosti, tak ako na kultúrnych a spoločenských podujatiach, na plesoch,“ spomínal s nostalgiou Štefan Kútnik, súčasný šéf Supranky, ktorá vznikla popri veľkej kapele Supra.

SkryťVypnúť reklamu

Jej prvé verejné vystúpenie bolo 1. mája v roku 1949. V tom čas žilo v Ružomberku a jeho okolí toľko hudobníkov, že hrali v piatich kapelách. V roku 1970, keď v jednom zo závodov SCP založil Jaromír Hollý menšiu Supranku, mali v jednej z nich v Bavlnárskych závodoch V. I. Lenina dokonca svojho plateného dirigenta.

Milan Boček, jeden z bývalých pracovníkov Závodného klubu ROH, hrá v Supranke dodnes. Spolu s najstarším členom kapely 78-ročným Jánom Štepom, ktorého zlanárili od bavlnárov. M. Boček patrí k inventáru kapely. Aj dychovky Supra, s ktorou prvýkrát vystupovala Hanka Littvová, štvorročná speváčka zo Sliača.

„Postavili ju na stoličku, aby bolo na ňu lepšie vidieť. A mala veľký úspech. Myslím si, že na tento okamih nezabudla ani spevácka legenda slovenského folklóru Hanka Hulejová, lebo o nej hovorím,“ dodáva M. Boček.

SkryťVypnúť reklamu

Nástroj je ako živá časť hudobníka

„Kvalitu hudobného života v Ružomberku ovplyvňovali dychovky a tie zasa organizátor, hudobník a skladateľ Martin Žákovič. Jemu patrí naša úcta a vďačnosť. Naučil nás základy aj hrať na dychové nástroje. Bol nekompromisný a dôsledný,“ potvrdil jeden z troch Bočekovcov, tvoriacich aktuálny súborový zvuk kapely Supranka. Aj s jeho synom Branislavom (klarinet), aj s bratom Júliusom (barytón), ktorý ovláda hru - tak ako aj iní v súbore - na viac hudobných nástrojov.

„Dychový hudobný nástroj je akoby živá časť hudobníka, s ktorým je bytostne v spojení,“ zamyslel sa hrajúci kapitán a tenorista, dirigent, organizačný vedúci Štefan Kútnik.

Aj on ovláda viacero dychových nástrojov - ako jeho brat Stanislav, ktorý okrem toho, že je sólovým spevákom, hrá i na trúbku, tubu, krídlovku a trombón a je aj skúseným bubeníkom.

SkryťVypnúť reklamu

V Supranke sú muzikanti z okolia

Kútnikovci, pochádzajúci z muzikantskej rodiny, mali šťastie. Ich hudobné začiatky sú spojené s činnosťou saleziána Štefana Olosa.

Š. Kútnik rád na neho spomína: „Mal som sedem a môj ujo, profesor Š. Olos, sa po násilnom zrušení rehole saleziánov vrátil domov do Hubovej. Založil hudobno-spevácky súbor Liptov a nás, detí, mládeže a dospelých tam mohlo byť aj zo 120. Boli to moje najkrajšie roky.“

Od roku 1980 niektorí skúsenejší muzikanti spolupracovali aj s kňazom a dirigentom Š. Olosom v rámci programov cirkevného spevokolu Andrej v Ružomberku. Spevokol pôsobil od roku 1972.

V terajšej zostave Supranky sú muzikanti z okolia. Už iba štyria z nich pracujú v ružomberských celulózkach. Ivan Rugala dochádza z Vrútok, František Sekan a Ľubica Drusková z Lúčok, Vladimír Frolo, Miroslav Nemec a Vladimír Rázga z Černovej, Pavol Muríň z Ludrovej, Branislav Boček z Hubovej, Michal Mäsiar zo Zvolena, Rastislav Macko z Liptovského Hrádku, Katarína Schoberová zo Stankovian a Jana Ilková z Likavky.

Orchester žije svoj vlastný život

„Orchester je živý organizmus, ktorý žije svoj vlastný život. Sme vlastne samouci. Každý sa snaží cvičiť, keď má čas. Pavol Muríň, hoci patrí služobne k najstarším muzikantom, lebo v kolektíve je od vojenčiny, má k dispozícii kľúče od hudobne. Keď ide z nočnej šichty, zastaví sa, aby si precvičil pasáže, ktoré uzná za vhodné.

Prevzal som v roku 1979 vedenie Supranky a hneď som nástojil na pravidelných cvičeniach, aspoň raz do týždňa. Bolo zrejmé, kto ako hrá. Bolo potrebné preorganizovať jednotlivé nástroje. Nevyváženosť sa zmenila a nikto sa nehneval.

Bez kvalitného sprievodu, aranžmánu, nemá kapela ten správny zvuk. Personálne zmeny v nástrojovom obsadení pomohli. Ak máme osem krídloviek, tak musí byť adekvátny počet es trubiek, trombón a podobne. Mnohí boli nútení viac cvičiť, dokonca naučiť sa hrať aj na inom nástroji.“

Usilujú sa zostať modernou dychovkou

Repertoár sa po Kútnikových zásahoch zmenil, aj dramaturgia i výber skladieb.

„Snažím sa, aby náš zvuk, interpretácia boli na primeranej úrovni. Moravanka s Jánom Slabákom nastavili pred rokmi ozaj vysokú latku, usilujeme sa, aby sme zostali modernou dychovkou. Problém je teraz najmä so získaním notového materiálu skladieb pre dychovky. Voľakedy sme ich mali na trhu oveľa viac. Teraz neostáva iné, len ich prepisovať,“ vysvetlil Š. Kútnik, ktorý, ako sa vraví, zmenil zvuk kapely už aj tým, že Supranka má speváčky Ľubicu Druskovú, Katarínu Schoberovú a Janu Ilkovú.

Hudobňa, miestnosť, kde skúšajú, je v bývalej administratívnej budove celulózo-papierenského podniku. Objekt je málo využívaný. Š. Kútnik sa obáva, že ak ho raz predajú, ktohovie, či ich noví majitelia nevysťahujú.

„V muzikantskej zostave máme aj členov vojenskej posádkovej hudby z Banskej Bystrice Miroslava Chlepku a Michala Mäsiara, Jaromíra Chovanca. Sú odchovancami našej dychovky, a keď im to pracovné povinnosti dovolia, veľmi radi prídu medzi nás a pomôžu.“ V programoch účinkujú aj Rázgovci, otec Vladimír so synom Andrejom.

Supranka je stále úspešná

Napriek suchotám, ktoré slovenských dychovkárov postihli, na Supranku sa v ostatných rokoch usmieva šťastie.

„Podarilo sa nám nahrať 15 klipov pre TV Senzi, čo je dobré a najmä dôkaz, že ešte sme tu, existujeme. V roku 2012 sme nahrali dvadsať skladieb hudobného skladateľa, aranžéra, 75-ročného Ctirada Kristina. Časť z kolekcie Pri dychovke vysielali v Rádiu Regina v relácii Kapela, hraj."

V celej histórii Supranky patrí k najväčším zážitkom, keď kapela účinkovala na svätej omši počas najväčšej mariánskej púte v lete v roku 1995. Levoču s Mariánskou horou vtedy navštívil pápež Ján Pavol II.

„Budeme jedinou kapelou, ktorá koncertovala pred vyše 650-tisíc pútnikmi a Svätým otcom. Bolo to spoločné vystúpenie so 400-členným speváckym auditóriom a sláčikovým orchestrom,“ dodali M. Boček spoločne so Š. Kútnikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
  1. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


2
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 411
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 50 305
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 587
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 971
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 457
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 864
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 220
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 931
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu