ŽIAR. V spolupráci s Asociáciou horských záchranárov im ich zabezpečili Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel. Spoločne vytypovali ďalšie dve desiatky chát, ktorým by sa tiež zišiel moderný defibrilátor.
„Pri mojich potulkách po horstvách celého sveta som zistil, že vo vyspelých krajinách je takéto vybavenie úplnou samozrejmosťou. Presvedčil som sa, aj v blízkom okolí našich navštevovaných vysokohorských chát to môže zachrániť životy mnohých turistických návštevníkov,“ povedal horolezec Milan Gašparovič, vedúci skupiny elektroúdržby Slovenských elektrární.
Snahu dostať rýchlu pomoc pri srdcových zlyhaniach v horách čo najbližšie k tým, ktorí ju potrebujú, zdôraznil aj riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
„Jediný schodný spôsob je vybaviť vysokohorské chaty takýmito inteligentnými a bezpečnými automatickými zariadeniami, aby aj laická verejnosť mohla v prípade potreby kedykoľvek podať odbornú pomoc,“ vysvetlil Janiga.
„Za štyri roky, čo pôsobím ako chatár, sme riešili dva prípady zlyhania srdca. Našťastie, boli priaznivé letové podmienky a mohol pristáť záchranársky vrtuľník, no radi sme privítali takéhoto účinného pomocníka. Veľmi dobre sa dá využiť aj pri monitoringu základných životných funkcií po vytiahnutí z lavíny či inom podchladení, keď sa ťažko nahmatáva pulz,“ ďakoval Tomáš Petrík z Chaty pri Zelenom plese.