LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Z poverenia Asociácia športu pre všetkých SR usporiadalo mesto Liptovský Mikuláš a Centrum voľného času spolu s ďalšími dvadsiatimi spoluorganizátormi už 18. ročník Dňa chôdze. Podujatie sa uskutočnilo v rámci Svetového dňa chôdze a Európskeho týždňa pohybu ako hlavné podujatie na Slovensku.
Na celkovej 4,5 kilometrovej trati z Okoličného až do Palúdzky sa účastníci registrovali na šiestich registračných miestach. Chodci potom prešli po hrádzi vzdialenosť, ktorú si sami zvolili.
Deti čakal na hrádzi posledný vodník
Chodcov neodradili ani dlhšie rady a obchádzky pre výstavby nového cyklistického chodníka. Hneď na začiatku museli žiaci a študenti absolvovať prekážkovú dráhu, ktorú na hrádzi Smrečianky pripravili členovia mestskej polície. Neďaleko sútoku Smrečianky a Váhu ich zase čakal posledný vodník s povesťami o najdlhšej slovenskej rieke v podaní P. Vrlíka z mikulášskej Matice Slovenskej.
Svoje aktivity pripravili aj členky OZ Kardioklub, zdravotníci z Červeného kríža učili deti a mládež podávať prvú pomoc a ošetrenie bežných poranení. Študenti zdravotníci predvádzali priamo na účastníkoch techniku masáží. Centrom voľného času urobilo prezentáciu svojej práce aj s praktickými ukážkami.
Najmenších upútal hlavne had
Olympijský klub Liptova predstavoval na baneroch najúspešnejších slovenských olympionikov a športovcov, ktorých zastupoval majster sveta v kulturistike Ľuboš Maliňák. Dlhé rady boli pred stanovišťami Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Deti poznávali dreviny, jesenné plody, huby, obojživelníky, plazy a vtáky.
Zväz postihnutých civilizačnými chorobami spolu so Spoločnosťou psoriatikov a atopikov a Spoločnosťou parkinsonovej choroby poskytovali zdravotné poradenstvo, meranie hodnôt a ponúkli aj športové aktivity.
Chodili s paličkami a cvičili chrbát
Členky Únie nevidiacich a slabozrakých predviedli ukážky chôdze s bielou paličkou a učili deti, ako predchádzať očným chorobám. Novinkou tohtoročného Dňa chôdze bol nordic walking, teda chôdza s paličkami. Predviedli ju profesionálni cvičitelia.
Veľký záujem bol aj o preliezanie útrobami nafukovacieho draka a ďalšie aktivity. Pripravilo ho regeneračné centrum chrbtice. Pri palúčanskom moste vystavovali členovia hasičského a záchranného zboru svoju najmodernejšiu techniku a oboznamovali účastníkov s prevenciou a ochranou pred požiarmi.
Podujatia zabezpečovalo celkom 117 organizátorov a po brehoch mikulášskych riek prešlo 3003 chodcov. Prišli všetky vekové skupiny, najstarší bol 87-ročný a najmladšími boli dvojročné Kristínka a Libuška.
Autor: Ivan Bubelíni