Architekt si sám prestaval dvestoročný dom a získal zaň cenu

Dvestoročný dom v Partizánskej Ľupči získal prestížnu cenu za architektúru. Autorom projektu je sám majiteľ.

Jedným zo zaujímavých prvkov rekonštruovaného domu je aj dvor.Jedným zo zaujímavých prvkov rekonštruovaného domu je aj dvor. (Zdroj: ANDREJ SUTEK)

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Architekt Martin Kusý mladší získal cenu za rekonštrukciu a obnovu rekreačného domu v Partizánskej Ľupči. Prestížne ocenenie CE.ZA.AR vyhlasuje Slovenská komora architektov už trinásť rokov. Prvýkrát sa cena dostala aj do Liptova.

Architekt M. Kusý povedal, že ich rodina má v Liptove svoje korene už niekoľko generácií.

„Otec v Partizánskej Ľupči zdedil aj malý domček. Chodili sme tam pravidelne už od detstva na prázdniny. Trávil som tam prakticky celé letá. Ľupča mi vďaka spomienkam prirástla k srdcu.“

SkryťVypnúť reklamu

Kúpili späť vlastný majetok

Neskôr si s manželkou kúpili vlastný dom neďaleko otcovho a postupne ho svojpomocne prestavovali. Pomáhali im kamaráti z Bratislavy a, samozrejme, aj z Partizánskej Ľupče.

Jeden z domácich pomocníkov Ladislav Balážec im vtedy doniesol starú pohľadnicu s fotografiou ich domu. Pochádzala z obdobia, keď sa dedina ešte volala Nemecká Ľupča.

Viac fotografií nájdete TU:

„Nad vchodom bola vtedy tabuľa s nápisom Obchod so zmiešaným tovarom Kuszy. Teda meno našej rodiny po maďarsky. Pousmiali sme sa, že sme kúpili späť vlastný majetok,“ zaspomínal architekt.

Slovenská komora architektov sa o dome v Liptove dozvedela prostredníctvom Lukáša Kordíka z ateliéru Gut Gut. Architekt napísal o zaujímavej rekreačnej chalupe v Partizánskej Ľupči článok do odborného časopisu Arch.

SkryťVypnúť reklamu

Dostal sa medzi desať najlepších

„Potom mi doslova prikázal, aby som vlastnú chalupu prihlásil na Cenu Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR. Projekt porotu zaujal, ako sa hovorí, motyka vystrelila a vyhral som,“ opísal úspech M. Kusý.

Dodal, že mal pri práci veľkú výhodu. Keďže bol projektantom aj investorom, nemusel robiť žiadne ústupky. Užil si tak proces výstavby z oboch strán.

Dom renomovaní architekti nominovali aj na cenu časopisu Arch 2014. Na takéto ocenenie sa autor nemôže prihlásiť sám, stavbu si odborníci vyberú sami.

„Je pre mňa veľká pocta, že sa dom dostal do úzkeho okruhu desiatich najlepších architektonických diel na Slovensku. Ak by som uspel vo finále, bol by to malý zázrak,“ dodal architekt aj investor.

Okrem rekreačného domu Martina Kusého sa do nominácie na cenu Arch 2014 dostala aj nová budova univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku.

SkryťVypnúť reklamu

V dome bola pekáreň, obchod aj banka

Kamenný dom v Partizánskej Ľupči pochádza z prelomu 17. a 18. storočia. V minulosti patril pernikárovi, neskôr slúžil ako obchod so zmiešaným tovarom, potom tam bola banka. Historická stavba sa nachádza v centre Partizánskej Ľupče.

Napriek tomu, že sa na budovu nevzťahuje pamiatková ochrana, architekt sa rozhodol zachovať čo najviac charakteristických častí stavby.

Všetky zásahy robili noví majitelia bez stopy rustikálnosti. To znamená, že sa zamerali na materiál a jeho kvalitu. Napríklad murovanú pec a staré okenice opravili a zakonzervovali bez snahy pridávať im starobylú atmosféru.

Vytvorili stredomorskú atmosféru

Na začiatku si architekt a investor musel ujasniť základné princípy obnovy. Na pozemku boli pôvodne viaceré stavby. Oproti prvému zámeru nakoniec okrem domu nechali iba hospodárske stavby. Tie zredukovali a postupne ich obnovujú.

Záhradná úprava je navrhnutá, aby vynikli nielen jednotlivé stavby, ale aj kamenné steny okolitých domov. „Tie vytvárajú nečakanú až stredomorskú atmosféru,“ dodal M. Kusý. Architekt vyriešil spojenie interiéru so záhradou a usporiadanie miestností, aby poskytli komfort štvorčlennej rodine a prípadným návštevníkom.

Výsledkom riešenia je, že počas dlhých liptovských dažďov, môže rodina využíva na hry s deťmi doslova celý dom. Oddelil súkromné priestory od spoločných, čo umožňuje vytvoriť dve samostatné prevádzky.

Martin Kusý mladší je z architektonickej rodiny, takže môže pokojne o sebe povedať, že odborne rástol už od detstva. Štúdium architektúry ukončil pred trinástimi rokmi a odvtedy pracuje v ateliéri. Spolupracoval na viacerých známych projektoch, napríklad na bytovom dome Manhattan v Bratislave, pri rekonštrukcii a modernizácii SNG v Bratislave, či hotela v Banskej Bystrici pri pamätníku SNP, za ktorú získali aj cenu.

Čo je CE.ZA.AR

Slovenská komora architektov každoročne organizuje na podporu propagácie a prezentácie architektonických diel svojich členov aj verejnosti súťaž.

Vyvrcholením je odovzdanie ceny za architektúru CE.ZA.AR. Cenu udeľujú každoročne za vynikajúci profesionálny výkon, teda zrealizovanú stavbu, ktorá významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku.

Ocenenie sa udeľuje každoročne v šiestich kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, rekonštrukcia a obnova budov, interiér a exteriér. O udelení ceny rozhoduje sedemčlenná porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov.

Jedno z víťazných diel navrhne potom na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


6
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu