RUŽOMBEROK. Spoločná čistiareň odpadových vôd pri západnom vstupe do Ružomberka pri Hrboltovej patrí papierenskej spoločnosti Mondi SCP. Prečisťujú v nej odpadovú vodu nielen zo závodu, ale aj domácností a ďalších prevádzok pôsobiacich na území mesta. Patrí k najväčším na Slovensku.
Pri čistení dochádza k uvoľňovaniu zápachu do ovzdušia, čo pociťujú najmä obyvatelia blízkej Hrboltovej ale aj cestujúci vchádzajúci do mesta. Ružomberok sa preto zbavuje povesti zapáchajúceho mesta len veľmi ťažko a pomaly, hoci majiteľ investoval do rôznych opatrení nemálo peňazí.
Obyvatelia Hrboltovej tvrdia, že to nestačí a obťažujúci zápach z čistiarne stále znižuje kvalitu ich života. Sťažnosti naďalej pretrvávajú.
Investíciu už odsúhlasilo vedenie
Spoločnosť Mondi SCP podpísala so zástupcami Hrboltovej dohodu o spolupráci, ktorej výsledkom má byť ďalšie zníženie nepríjemného zápachu z čistiarne.
Súčasťou je aj nainštalovanie práčky plynov v hodnote takmer 300-tisíc eur. Prevádzka vyjde spoločnosť ročne na 14-tisíc eur.
Investíciu nedávno odsúhlasilo vedenie spoločnosti, v súčasnosti už pripravujú dokumenty na získanie stavebného povolenia.
Objem síry a čpavku z biofiltra znížia o polovicu
„Pred existujúci biofilter chceme nainštalovať práčku plynov. Vyslovene budeme sprchovať plyny, vďaka čomu zachytíme sírne zložky a čpavok. Takto predčistené plyny prejdú cez biofilter a až potom ich vypustíme do vzduchu,“ povedal Vladimír Krajči.
Objem vypúšťaného čpavku a sírnych zložiek z biofiltra, ktorý výrazne ovplyvňuje charakteristický zápach v okolí čistiarne, sa zníži vďaka práčke o polovicu.
Na kvalitu vody nemá vplyv
Po získaní stavebného povolenia papierne objednajú práčku a začnú s realizáciu. Znamená to, že v máji budúceho roka by už mohlo zariadenie pracovať.
Krajči zdôraznil, že investícia nemá vplyv na kvalitu vypúšťaných vôd z čistiarne do Váhu. „Tá je v poriadku. Robíme to pre potlačenie zápachu,“ dodal.
Ľudia z Hrboltovej sa zhodli na tom, že výrazný zápach pociťujú najmä pri manipulácii s kalom, teda pri jeho nakladaní na autá a odvážaní. Podľa Krajčiho sa aj tento problém dá odstrániť. „Pristúpili sme k použitiu látky, ktorá zápach neutralizuje,“ vysvetlil.
Zápach úplne nezmizne
Ústretové kroky papierní víta aj Anna Šanobová, poslankyňa mestskej časti Hrboltová.
„V tomto roku veľmi intenzívne rokujeme s pracovníkmi Mondi ohľadom zápachu a problémov čistiarne. Napriek maximálnemu úsiliu je na čistiarni stále čo zlepšovať,“ povedala poslankyňa.
Zápach v okolí čistiarne pochádza z dvoch zdrojov, polovica je z neprekrytých častí druhý je výstup biofiltra.
„Jeden zdroj sa nám podarí znížiť o päťdesiat percent. Práčka teda pomôže, ale pokiaľ nám matematika sedí, nevyrieši definitívne celý problém. Ale budeme hľadať ďalšie cesty a riešenia, ako zápach znižovať ďalej,“ povedal Roman Senecký, prezident spoločnosti.