LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Hrádočanov trápia kamióny naložené drevom. Nákladnú dopravu samospráva z mesta vytlačila dopravnými značkami. Vozidlá nad 3,5 tony sa do obytnej zóny nedostanú. Výnimkou je ale ulica Pod lipami a prístupová cesta k Tesle.
Na úzkych uliciach býva situácia počas dňa neprehľadná a vznikajú aj kolízie. Do drevospracujúceho podniku Tatra Timber Rettenmeier príde sedemdesiat až osemdesiat kamiónov denne.
Obísť kamióny nie je jednoduché
O probléme Hrádočania pravidelne diskutujú najmä na internetovom fóre mesta. Ľudia píšu, že vodiči nerešpektujú dopravné značky, stoja v križovatke, ale aj v neprehľadnej zákrute pred železničným priecestím.
Ulica k Tesle je úzka a obísť kamióny v dopravnej špičke nie je jednoduché. Pod Lipami je vchod do podniku, odkiaľ expedujú hotový tovar. Parkovisko je obmedzené len na niekoľko kamiónov.
Na ceste k Tesle je doprava upravená dopravnou značkou zákaz státia. Nie všetci vodiči nákladných áut ju však rešpektujú. Od mestských policajtov sme sa dozvedeli, že riešili už aj také prípady, keď kamión obmedzoval dopravu v križovatke na Pálenici alebo pokutovali kamionistu, ktorý zaparkoval aj napriek zákazu státia.
Bude nový vjazd z východu
Primátor vysvetlil, že nákladnú dopravu v meste definitívne vyrieši až dokončenie modernizácie železničnej trate v Liptovskom Hrádku.
„Problém sme konzultovali s firmou, ktorá spracováva projektovú dokumentáciu. Do priemyselnej zóny bude nový vjazd. Súčasťou stavby bude aj viadukt, ktorý cestu prevedie na južnú stranu železnice,“ spresnil primátor.
Nákladné autá budú mať potom prístup do priemyselnej zóny z východnej časti mesta. Vjazd sa bude napájať na cestu prvej triedy a viesť okolo Vyšných fabrík súbežne so železničnou traťou.
„Investorom stavby sú Železnice Slovenskej republiky, všetko teda závisí od toho, ako rýchlo sa práce na modernizáciu železničnej trate pohnú,“ dodal B. Tréger.
Dohodnuté pravidlá rešpektujú
Starostka z Liptovskej Porúbky Jana Gazdičová povedala, že na sklonku leta sa všetci, ktorých sa problém týka, stretli a dohodli si pravidlá. Na ceste k Tesle už kamióny stáť nemôžu. Na obslužnej ceste popri Váhu ale značka zákaz zastavenia nie je.
„Spoločnosť Tatra Timber Rettenmeier vytvorila časový harmonogram a nákladnú dopravu organizuje. Situáciu to definitívne nevyriešilo, ale je oveľa lepšia. Spolupráca s firmou je dobrá, dohodnuté pravidlá rešpektuje,“ spresnila starostka.
Ingrid Benčová, konateľka spoločnosti Tatra Timber Rettenmeier, povedala, že ide o špecifické obdobie, ktoré súvisí s drevnou kalamitou. Intenzita dopravy je preto vyššia.
„Kalamitu využívame v prospech regiónu. Stále častejšie sa hovorí, ako sa guľatina vyváža do zahraničia. My sa ju snažíme čo najviac spracovávať doma a dávame ľuďom prácu. Situácia s dopravou je možno niekedy zložitá, ale nie neriešiteľná. Je to o spolupráci a kompromisoch,“ spresnila.
Dodala, že hrádocká píla má bohatú históriu. Fungovala v Liptovskom Hrádku dávno pred príchodom spoločnosti Tatra Timber Rettenmeier.
Chýba jeden odstavný pruh
„Mesto a Liptovská Porúbka by sa preto v rámci územných plánov mali priemyselnou zónou zaoberať, aby pre chod našej spoločnosti vytvorili čo najlepšie podmienky. Samozrejme, s ohľadom na obyvateľov. Samosprávy nemôžu od nás očakávať, že si budeme budovať nové príjazdové cesty a odbočky z hlavných ciest,“ spresnila konateľka.
Nový vjazd do priemyselnej zóny, ktorý súvisí s modernizáciou železničnej trate, problém dopravy podľa I. Benčovej úplne nerieši. Napriek požiadavke drevárskeho koncernu bude na ceste chýbať jeden odstavný pruh.
„Ak do firmy autá so surovým materiálom vojdú, musia z nej s hotovým rezivom aj vyjsť. Pokiaľ firma v Liptovskom Hrádku bude, inak to fungovať nebude,“ uzavrela konateľka.