RUŽOMBEROK. Ústredná vojenská nemocnica mala poskytovať onkologickým pacientom účinnú a šetrnú liečbu protónovým lúčom už tri roky. Budova v areáli nemocnice stojí, špeciálne zariadenie sa nachádza v jej prízemí. Na dverách je nápis colný sklad a prístroja sa nemôže nikto dotknúť.
Pôvodné plány hovorili o slovensko-ruskom podniku. Rusi mali dodať technológiu, Slováci priestory a odborníkov, ktoré by zabezpečovali výskum a liečbu.
Situácia sa zmenila vlani, projekt prešiel z ministerstva zdravotníctva pod dohľad rezortu školstva a protónové centrum dnes spravuje Centrum vedecko-technických informácií. Plánované partnerstvo s Rusmi sa nekoná, Slováci pôjdu vlastnou cestou. V Ružomberku to minulý týždeň oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.
Nemocnici vrátia colnú zábezpeku
„Projekt stále vzbudzuje množstvo otázok a pochybností o budúcnosti. Prijali sme také rozhodnutie, ktoré by malo ukončiť traumatizujúce obdobie, ktoré trvá od roku 2009 až dodnes a stále neprinieslo želaný výsledok,“ povedal minister.
Protónový urýchľovač, ktorý mal liečiť nádory, vrátia späť do Ruskej federácie jeho dodávateľovi bez dodatočných nákladov. Slovenskej republike nevznikli ani žiadne počiatočné náklady, pretože za prístroj nezaplatila ani euro. Starý prístroj by mal opustiť colný sklad na prízemí budovy do konca tohto roka. Tým dôjde aj k uvoľneniu colnej zábezpeky, ktorú zložila Ústredná vojenská nemocnica vo výške 900-tisíc eur a zrušeniu skladu.
Zaplatia ho z neminutých peňazí
Ministerstvo školstva podpísalo na začiatku októbra s Centrom vedeckotechnických informácií zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške takmer 15-miliónov eur.
„Z toho by malo dôjsť k zakúpeniu novej technológie protónového synchrotrónu novšej generácie. Samotný projekt obsahuje aj technologické dovybavenie laboratórií, personálne výdavky a v neposlednom rade samotný proces certifikácie,“ spresnil Pellegrini.
Kúpu nového urýchľovača vo verejnom obstarávaní chcú financovať z dosiaľ neminutých peňazí, ktoré zostali v starom programovacom období. Nový prístroj bude plne vo vlastníctve Slovenskej republiky.
Najprv fyzikálna, potom medicínska časť
Projekt liečby nádorov protónovým lúčom sa skladá z dvoch častí, fyzikálnej a medicínskej. Poskytnutý balík 15 miliónov eur bude slúžiť na kúpu prístroja a zabezpečenie prvej časti. „Týka sa kúpy a sfunkčnenia prístroja tak, aby mal vyladený protónový lúč a certifikáciu. Predpokladáme, že to bude do konca roka 2015,“ dodal.
V novom programovacom období rokov 2014 až 2020 chcú dokončiť medicínsku časť, aby sa prístroj mohol použiť na liečbu pacientov. Predpokladajú, že prvých ľudí by mohlo ružomberské protónové centrum liečiť v roku 2019.
Sfunkčnenie po častiach je lacnejšie
Ružomberské protónové centrum často porovnávajú s pražským, ktoré funguje druhý rok. Výstavba a uvedenie do prevádzky stálo Čechov 160 až 180 miliónov eur. Nerozdeľovali ho na časti, rozhodli sa pre jednoduchšiu, ale zároveň nákladnejšiu cestu.
„Keď to urobíme po častiach, je to výrazne lacnejšie. Vo finále budeme mať životaschopný celok,“ vysvetlil Peter Vaněk, primár radiačnej onkológie Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.
Zavedenie protónového urýchľovača do medicínskej praxe vyjde Slovensko podľa odhadov päťkrát lacnejšie. Minister zdôraznil, že vďaka úspore na sprevádzkovaní zariadenia bude liečba protónovým lúčom výrazne lacnejšia a dostupnejšia.
„Po prepočítaní sa dostaneme k sume, ktoré budú schopné poisťovne preplatiť. Zároveň máme šancu vlastniť prístroj so zaujímavými ekonomickými výsledkami.
Protónová liečba sa vo svete rozrastá
Liečba nádorových ochorení pomocou protónového lúča je podľa slov Vaněka cestou, po ktorej sa uberajú lekári všade vo svete. „Protónová terapia posúva možnosti liečby onkologických pacientov, posúva jej výsledky a bezpečnosť. Dnes funguje vo svete 43 takýchto centier, v najbližších dvoch rokoch pribudne v Európe a Amerike ďalších tridsať,“ povedal Vaněk.
„Chceme urobiť hrubú čiaru za traumou a v ružomberských priestoroch chceme vybudovať moderné protónové centrum, ktoré bude plne v rukách štátu, výskumníkov a zdravotníkov. Bude to posun v liečbe pacientov na Slovensku, pretože budú mať k dispozícii ďalší typ liečebnej terapie, ktorá tu momentálne poskytovaná nie je,“ uzavrel minister.