RUŽOMBEROK. Po viac ako rok trvajúcich stavebných a reštaurátorských prácach otvorili uplynulú stredu kompletne obnovenú židovskú synagógu v centre Ružomberka.
Ako prví sa medzi umelcami vo vynovených priestoroch predstavilo známe hudobné zoskupenie Pressburger Klez- mer Band a domáci interpreti, ružomberský sláčikový orchester Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu pod vedením Jozefa Komu a RBK Guitar Quintet.
Musia rešpektovať religióznosť priestorov
Mesto má budovu v 50-ročnom prenájme od vlastníka, ktorým je Ústredný zväz židovských náboženských obcí za symbolickú cenu.
Podmienkou bolo, aby prestavbou a ďalším využitím mesto rešpektovalo religiózny charakter budovy a nedovolilo v nej aktivity, ktoré by sa priečili dobrým mravom.
Na základe zmluvy o dlhodobom prenájme pristúpilo k príprave rozsiahlej rekonštrukcie.
Radnica ju financovala z vlastného rozpočtu. Najväčšou zložkou boli stavebné práce, potom reštaurátorské práce a nákup vnútorného vybavenia.
Z pôvodného vybavenia sa nič nezachovalo
Synagóga má vytvoriť zázemie pre koncerty, výstavy ale aj odborné semináre alebo prednášky. Spravovať ju bude mestská spoločnosť Kultúrny dom Andreja Hlinku.
Synagóga slúžila od roku 1880 početnej židovskej komunite v Ružomberku. Na obradné účely ju využívali do druhej svetovej vojny.
Potom sa zmenila na sklad a chátrala. Neskôr po drobných úpravách síce krátkodobo slúžila na poriadanie kultúrnych vystúpení, ale potom ju zakonzervovali a zavreli.
Nezachovalo sa nič z pôvodného vybavenia okrem zničeného Aron ha-kodeš, teda svätostánku, v ktorom bola uložená Tóra.
Židovská náboženská obec dostala synagógu späť až po roku 1989.
Zatiaľ len jedno klenbové pole
Synagóga má byť centrom kultúry a umenia, na to jej ale chýbali priestory na zázemie a sociálne zariadenie. Prístavba neprichádzala pre nedostatok miesta do úvahy, preto ich postavili nanovo v podzemí.
„Stavebné práce zahŕňali najmä rekonštrukciu stien, podláh a balkónov takými technologickými postupmi, ktoré zodpovedajú rekonštrukcii kultúrnej pamiatky,“ povedala Michaela Milá, hovorkyňa mesta Ružomberok.
Na prestavbe pracovali aj reštaurátori z renomovaného levočského ateliéru. Kompletne zreštaurovali jedno klenbové pole, oltár Aron ha-kodeš a stenu za ním.
História Židov na paneloch
Prvá zmienka o Židoch v Ružomberku pochádza z roku 1780. Prvé židovské rodiny, ktoré sa v meste usadili, boli Fischerovci a Glasnerovci. K najväčšiemu nárastu židovského obyvateľstva došlo v rokoch 1860 až 1870, potom si postavili synagógu.
Pred druhou svetovou vojnou tvorili Židia päť percent ružomberského obyvateľstva.
„Pred transportmi sa v Ružomberku zachránila asi polovica židovského obyvateľstva, čo vysoko presahuje slovenský priemer. Napriek tomu židovská náboženská obec v Ružomberku po vojne prakticky prestala existovať,“ priblížila Milá.
Históriu Židov a židovskej náboženskej obce v meste budú vo vynovenej synagóge pripomínať panely s textami a fotografiami z minulosti aj súčasnosti.
Priestory zrekonštruovanej kultúrnej pamiatky si mohla verejnosť pozrieť ešte tri dni po slávnostnom otvorení.
„Potom bude prístupná počas kultúrnych podujatí alebo na vyžiadanie u správcu, ktorým je Kultúrny dom Andreja Hlinku,“ dodala mestská hovorkyňa.
Rozsiahlu prestavbu ocenili
Budovu vlastní Ústrený zväz židovských náboženských obcí v SR, mesto ju má v dlhodobom prenájme. Rekonštrukciu ocenil aj jej predseda Igor Rintel. Poukázal aj na zaujímavú paralelu.
„Pri pohľade na nádherne zrekonštruovanú ešte donedávna ruinu sú zbytočné akékoľvek slová s výnimkou veľkej úprimnej vďaky mestu Ružomberok. Posledný tunajší príslušník našej komunity je zhodou okolností architektom tohto projektu,“ dodal Igor Rintel.