LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Kočíky existujú len niekoľko desiatok rokov. V minulosti bolo nosenie bežnou súčasťou života matky a dieťaťa.
Dnes sa často diskutuje o výhodách či nevýhodách nosenia, typoch nosiča a šatiek, vhodnej polohe dieťaťa. Mnohí sa tiež obávajú, že nosenie môže uškodiť bábätku, keď nemá vystretý chrbát.
Lekárka nosenie odporúča
Na otázku, či je nosenie detí vhodné odpovedala lekárka a poradkyňa pri dojčení a nosení detí Lucia Nemašíková.
„Dôležité je vybrať nosič, ktorý zabezpečí takzvanú ergonomickú polohu dieťaťa. V nej je chrbtica a kĺby dieťata v postavení, ktoré podporuje správny vývoj. Zvislá poloha je vhodná aj pre novorodencov a predčasne narodené deti,“ poznamenala L. Nemašíková.
Chrbtica novorodenca má tvar písmena C rovnako ako v matkinom brušku. Až okolo roku sa postupne esovito prehýba a vytvárajú sa zakrivenia rovnaké ako u dospelej osoby.
„Až do šiestich rokov je toto zakrivenie formovateľné. Chrbát novorodenca na rovnom povrchu nemôže zaujať fyziologické postavenie, čo môže mať negatívny vplyv na vývoj chrbtice a svalstva dieťatka, rovnako ako napríklad predčasné posadzovanie,“ vysvetlila lekárka.
Podľa jej slov dieťa v šatke či ergonosiči nesedí, ale je podsadené. „Kĺby sú vtedy v postavení, ktoré podporuje ich správny vývoj. Je to poloha, ktorú odporúčajú ortopédi pri balení naširoko, či pri korekcii vrodených ochorení bedrových kĺbov, kedy sa používajú rôzne ortopedické pomôcky,“ pripomenula.
Dieťa je v úzkom kontakte s rodičom
L. Nemašíková tiež spomenula, že pri zvislom nosení v šatke či ergonosiči tvárou k rodičovi je dieťa v úzkom kontakte s rodičom, čo má pozitívny vplyv na jeho psychomotorický vývoj. Dieťa vie aktívne zapájať svalové skupiny, svaly sú potom pevnejšie a majú lepší tonus.
„Šatka či ergonosič dieťa podopiera, nárazy pri chôdzi či zmene polohy rodiča sa prenášajú späť na rodiča a citlivé oblasti chrbtice sú chránené.“
Skutočnosť, že nosenie podporuje vývoj bedrových kĺbov potvrdil aj lekár ortopéd Dalibor Kurek. Psychologička Zuzana Šimková Péliová opísala psychologické výhody nosenia.
„Nosenie je pre dieťa vývinovou potrebou, ktorú treba naplniť. Má priamy vplyv na inteligenčný kvocient aj zdravý psychický aj fyzický vývin. Dieťa potrebuje fyzické a emocionálne uspokojenie a ochranu pred nebezpečenstvom. Je geneticky naprogramované na pokračovanie toho, čo pozná z matkinho bruška, teda chuť, vôňu, tlkot srdca, stálosť teploty, jej hlas,“ vyjadrila sa psychologička.
Rozhodla sa nosiť vždy a všade
Poradkyňa pri dojčení a nosení detí Adriana Kráľová má vlastné skúsenosti. „Moje rozhodnutie je nosiť vždy a všade. Dieťa na mne nemá na plač dôvod, som pripravená okamžite uspokojiť jeho primárne potreby. Od okamihu, keď sa moja dcérka narodila, tvoríme harmonický celok. Nosenie je prirodzeným spôsobom starostlivosti o dieťa, pri ktorom spolu komunikujeme, budujeme si dôverný vzťah a rešpektuje potreby nás oboch,“ povedala.
Nezabudla ani na praktickú stránku. „Nosenie dáva matkám aj voľnosť, pocit slobody, že sa dostaneme aj na miesta, na ktoré by sme sa s kočíkom nedostali. Pri nosení dcérky som sa cítila vždy vyrovnaná a šťastná matka, čo sa prenášalo nielen na malinkú, ktorá takmer vôbec neplakala, ale túto informáciu vysielame aj do okolia. Nosenie sme si proste zamilovali a vzťahová výchova ma urobila vnímavou matkou,“ dodala A. Kráľová s tým, že ona sama nevýhody nosenia nepostrehla.
„Ženy však nie sú rovnako fyzicky zdatné, preto musia frekvenciu nosenia prispôsobiť svojim hraniciam, aby sa z nosenia nestal strašiak, lebo nosenie má byť krásny zážitok pre matku aj dieťa,“ skonštatovala A. Kráľová.
Šatky a ergonomické nosiče si pochvaľuje aj Petra Navrátilová: „Nosenie, okrem iných nástrojov vzťahovej výchovy, ako napríklad dojčenie a spoločné spanie, bolo pre mňa najmä kompenzáciou popôrodnej dlhej separácie. Chcela som malému všetko vynahradiť, všetok stratený fyzický kontakt, dotyky a blízkosť rodiča. Zároveň to bol aj prostriedok na upokojenie, uspávanie a pomôcka pri zvládaní domácnosti.“
Na krásny vzťah medzi matkou a dieťaťom aj skutočnosť, že nosiť sa dá počas celého roka poukazuje aj unikátna výstava 4 ročné obdobia - nosenie detí v Liptove, ktorú prednedávnom v Liptovskom Hrádku zorganizovala kampaň Kengurka a Dojčiť je in v spolupráci s liptovským fotografom Jánom Verešom. Na vernisáž prišlo niekoľko desiatok rodičov a atmosféra bola veľmi príjemná.
„Som maximálne spokojná. V novom roku si výstavu pozrú rodičia v Banskej Bystrici. Dovtedy môžu výstavu obdivovať návštevníci kaviarne Caffe exclusive v Liptovskom Hrádku,“ dodala organizátorka Adriana Kráľová.