Ani po polstoročí sa nedarí sprístupniť unikátnu Jaskyňu mieru

Demänovská jaskyňa mieru sa nachádza medzi Demänovskou jaskyňou slobody a Demänovskou ľadovou jaskyňou. Stále na nej visí zámka a vstupu bránia ťažké dvere, hoci sa so sprístupňovaním začalo krátko po jej objavení.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PAVOL STANÍK)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prvý projekt na sprístupnenie Jaskyne mieru predstavili pred päťdesiatimi rokmi. Odvtedy sa vybudoval po prehliadkovej trase betónový chodník so zábradlím. Jaskyňa má pohodlný vstup, len pár krokov od hlavnej cesty vedúcej do lyžiarskeho strediska Jasná.

V jej útrobách sa skrývajú unikáty systému demänovských jaskýň. Pred očami verejnosti zostávajú stále skryté, hoci v nej existuje chodník a do sprístupnenia sa investovalo nemálo peňazí a úsilia.

Sprístupnenie Jaskyne mieru dnes naráža na viacero problémov, ktorých spoločným menovateľom sú najmä peniaze. Chýba osvetlenie, vysporiadanie pozemkov pri plánovanom vstupe ale aj komplikované parkovanie pred jaskyňami.

SkryťVypnúť reklamu

Pre železnicu mala byť raritouDemänovskú jaskyňu mieru objavili Stanislav Šrol, Pavol Revay a Peter Droppa v roku 1952 prekopaním z Demänovskej ľadovej jaskyne. Trojica jaskyniarov vstúpila do dovtedy nepoznaných podzemných priestorov monumentálnych rozmerov s nádhernou výzdobou, dokonca našli aj kostru medveďa. Rok na to zorganizovala správcovská organizácia výpravu novinárov do jaskyne a prisľúbili ju sprístupniť.

Susedná Demänovská jaskyňa slobody bola v tom čase mimoriadne navštevovaná, často až na hranici únosnosti. Sprístupnenie Jaskyne mieru ju malo odbremeniť. Prvý návrh na jej otvorenie pre verejnosť predložili speleológovia v roku 1964.

Počítalo sa s kombinovaným vstupom, časť prehliadkovej trasy mala viesť po klasickom betónovom chodníku. Plány boli spočiatku smelé, vážne sa počítalo dokonca so železnicou ako v známej slovinskej jaskyni Postojna. Najskôr mala byť úzkorozchodná, potom jednokoľajová.

SkryťVypnúť reklamu

Necitlivé, skôr banské, práceV roku 1969 vyrazili vstup do Mramorového riečiska v Demänovskej jaskyni Slobody. Návštevníci by ním prešli do Jaskyne Mieru cez umelo vytvorenú spojovaciu štôlňu v Suchej chodbe, ktorú dokončili až neskôr v roku 1982. Vyrazili aj výstup z dolinky Vyvieranie, ktorou sa malo vychádzať na povrch.

Hlavné sprístupňovacie práce sa začali koncom sedemdesiatych rokov. Zavedenie železnice do priestorov jaskyne by vyžadovalo veľké zásahy, myšlienky sa vzdali a zvolili klasický spôsob sprístupnenia chodníkom.

Práce, ktoré možno opísať skôr ako banské, ale neboli veľmi citlivé k vzácnemu prostrediu jaskyne. Jaskyňa sa prispôsobovala chodníku a nie chodník jaskyni. Aj pre turbulencie ohľadom správcovstva a prevádzkovania jaskýň aktivity ustali.

SkryťVypnúť reklamu

Po obnovení Správy slovenských jaskýň v roku 1990 došlo k úplnému zastaveniu prác. Jaskyniari sa zamerali na zmiernenie negatívnych zásahov, ktoré jaskyňa za posledných tridsať rokov podstúpila. Vynášali z jej útrob všetok cudzí materiál, ktorý zostal po baníkoch.

Problémy s užívaním pozemkov na vstupochSpráva slovenských jaskýň myšlienku otvorenia Jaskyne mieru verejnosti v súčasnosti stále nezavrhla. Prehliadková trasa v dĺžke 2100 metrov po pohodlnom chodníku s prevýšením len 20 metrov má stále šancu očariť návštevníkov.

„S klasickým sprístupnením to ale nevidíme reálne,“ povedal Ján Zuskin, riaditeľ Správy slovenských jaskýň.

Existuje projekt na vybudovanie malého vstupného areálu do jaskyne, ktorý by slúžil ako zázemie napríklad pre sprievodcov alebo predaj vstupeniek.

„Ku komplikáciám pri tomto riešení začalo dochádzať pri vrátení pozemkov v okolí vchodu a východu z jaskyne pôvodným majiteľom. Všetko stojí a padá na financiách. Nedokázali sme sa dodnes dohodnúť na obojstranne prijateľných podmienkach,“ spresnil Zuskin.

V celej dĺžke prehliadkovej trasy sú staré železné zábradlia. FOTO: (MB)Železné zábradlie časom zhrdzaveloĎalším vážnym faktorom, ktorý sa nedá ignorovať, je aj kapacita a spôsob prevádzkovania parkovísk súkromnou osobou pri vstupoch do dvoch sprístupnených jaskýň v doline.

„Práve parkovisko pred Demänovskou jaskyňou slobody malo slúžiť aj návštevníkom Jaskyne mieru,“ vysvetlil.

Prehliadková trasa Jaskyne mieru má takmer v celej dĺžke staré železné zábradlie, vo vlhkom prostredí hrdzavie a budú ho musieť vymeniť za odolné, nehrdzavejúce.

Jaskyniari ale opäť narážajú na problém. Ich príjmy z predaja vstupeniek sú príjmom Štátnej ochrany prírody. Zisk sa im teda nevracia v celej výške a podľa slov riaditeľa Jána Zuskina tým prišli o možnosť výraznejšieho investovania do budovania a modernizácie jaskýň.

Svietili by si vlastnými lampamiDo úvahy dnes preto prichádza nie klasické, ale turistické sprístupnenie jaskyne. Využívali by sa už existujúce chodníky. Chýba ale osvetlenie, návštevníci by si v mohutných dómoch a chodbách niesli osobné svietidlá, ktoré by sprievodcovia dopĺňali výkonnými ručnými reflektormi.

Aby mohli jaskyniari využívať už vyrazený vstup do Mramorového riečiska a výstup v dolinke Vyvieranie, musia sa dohodnúť s majiteľmi pozemkov, po ktorých má viesť povrchový prístup do jaskyne.

„Ak k dohode nedôjde, sú k dispozícii iné varianty trás, no tieto by vychádzali a vracali sa do priestorov bývalého Horského hotela a terajšieho vstupu do Demänovskej jaskyne slobody. Pre fyzickú a časovú náročnosť by bola len pre zdatnejších návštevníkov, pretože veľká časť prehliadkovej trasy by sa zhodovala s prehliadkovým okruhom Demänovskej jaskyne slobody," vysvetlil šéf jaskyniarov.

Ukrýva mnohé demänovské rekordyPôvodne navrhovaná trasa vedie popri najväčšom jaskynnom jazere v podzemnom systéme. Práve z Veľkého alebo Těsnohlídkovho jazera v Jaskyni slobody sa v roku 1987 podarilo odčerpaním sifónu prirodzené spojenie s Demänovskou jaskyňou mieru a jej Evičkiným jazerom.

V jaskyni sa nachádza bohatá kvapľová výzdoba, ale aj obrovský sintrový útvar pripomínajúci Dukliansky pomník. Jemnosťou a krehkosťou zas očarujú sintrové brká a jazierka.

Prehliadka priestorov Jaskyne mieru by podľa slov riaditeľa Správy slovenských jaskýň rozšírila chápanie celého vývoja a obrazu demänovského jaskynného systému, ktorý je porovnateľný so známymi svetovými jaskyňami.

Popri jeho časti vyplnenej ľadom v Demänovskej ľadovej jaskyni a bohatej výzdobe v Demänovskej jaskyni slobody by mohli vďaka sprístupneniu uvidieť ďalšie naj, len inou, zážitkovou formou s vlastným osvetlením.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 454
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 238
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 112
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 836
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 161
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 925
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 148
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 071
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 614
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 870
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 420
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 071
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 614
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 870
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 420
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu