RUŽOMBEROK. Potrubím spoločnosti zásobujúcej mesto teplom sa začalo šíriť horúcovodné médium k 7 432 domácnostiam a k ďalším 370 objektom.
„Technicky sme dobre zabezpečili zimnú vykurovaciu sezónu a neočakávame žiadne komplikácie,“ informoval Vladimír Lajčiak, riaditeľ spoločnosti Centrálne zásobovanie teplom Ružomberok.
Upravujú terén a kolaudujú
Tohto roku spoločnosť vymenila parné rozvody za horúcovodné na Tatranskej a Bystrickej ulici. Práce stáli 829-tisíc eur. V týchto dňoch stavbári upravujú terén po výkopových prácach a prebieha kolaudačné konanie.
„Týmito prácami sme vymenili posledné staré parné rozvody za energicky výhodnejšie horúcovodné. Stav tepelného hospodárstva je v Ružomberku na dlhé roky veľmi dobre vyriešený,“ vyhlásil V. Lajčiak.
Dodal, že pri komplexnej rekonštrukcii rozvodov tepla použili najmodernejšiu a najefektívnejšiu technológiu bezkanálových predizolovaných potrubí a kompaktných odovzdávacích staníc inštalovaných priamo v odberných miestach.
Pre úplné ukončenie centrálneho zásobovania teplom je v budúcnosti potrebné už len dobudovať optickú sieť v západnej časti mesta so zapojením na centrálny dispečing. Pokiaľ sa udrží prijateľná cena tepla (v súčasnosti 21,10 eura za gigajoule - GJ), Ružomberčania sa nemusia obávať zásadnejších komplikácií pri zásobovaní teplom.
O cene rozhodne zima
Ľudí zaujíma, koľko reálne zaplatia v aktuálnej sezóne za teplo, keď parné rozvody, ktoré boli veľmi stratové, spoločnosť vymenila. Veď už nebudú platiť vysoké čiastky za teplo, ktoré v minulosti výrazne zohrievalo vzduch a zem v okolí potrubí.
Konečnú cenu za dodané teplo okrem nutných nákladov najvýraznejšie ovplyvňuje dĺžka vykurovacej sezóny. V rokoch 2012/2013 trvala 221 dní, počas ktorých ružomberská teplárenská spoločnosť dodala odberateľom viac ako 255-tisíc GJ tepla. Nasledujúca vykurovacia sezóna bola dlhšia. Trvala 240 dní a spotreba tepla sa zvýšila o viac ako 3,3-tisíca GJ.