LIPTOV. Primátora si tento rok vyberali aj neplnoletí študenti stredných škôl. Hoci ich hlasovanie oficiálne výsledky volieb neovplyvnilo, sú zaujímavým obrazom vnímania komunálnej politiky medzi mladými.
Inštitút pre verejné otázky rozbehol v tomto roku projekt, ktorom chce zvýšiť informovanosť a povedomie o fungovaní volebných systémov na Slovensku medzi mladými ľuďmi. Zapája do neho študentov vo veku od 15 do 18 rokov. Stredoškoláci si na školách urobili modelové voľby. Do projektu sa zapojili aj liptovské stredné školy a budúci voliči si vyberali svojho primátora.
Získal takmer polovicu
V Liptovskom Mikuláši mali modelové voľby na dvoch stredných školách. Hlasovací lístok odovzdalo 154 študentov, čo je štvrtina všetkých žiakov stredných škôl v meste starších ako 15 rokov. Keby bolo podľa študentov, primátorom Liptovského Mikuláša by sa stal Jaroslav Čefo, vybralo si ho takmer 47 percenta študentov.
Na druhom mieste skončil Ján Blcháč, študenti mu odovzdali 32, 5 percenta hlasov. Tretí sa medzi stredoškolákmi umiestnil Vladimír Olej, získal takmer 12 percent hlasov.
V Ružomberku by to bolo tesné
Do projektu sa v Ružomberku zapojila jedna stredná škola, v ktorej volilo 88 študentov. Voľby by medzi stredoškolákmi vyhral Michal Lazár a stal by sa ružomberským primátorom, získal si priazeň 29 percent stredoškolákov starších ako 15 rokov.
Tesne za ním s takmer 27 percentami skončil Igor Čombor. Len i štyri percentá hlasov menej dostal Michal Slašťan, na primátorskom poste by ho videlo rado viac ako 23 percent stredoškolákov. Štvrtý skončil s viac ako 17 percentami Richard Letko.