LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na severe Slovenka sú podmienky pre sadbové zemiaky ideálne. Ich najväčším pestovateľom v republike je Poľnohospodárske družstvo v Smrečanoch. Konzumné zemiaky pestujú najmä v okolí Senca.
V Smrečanoch premnožujú štrnásť odrôd sadbových zemiakov. Osvedčili sa im najmä úrody Princes, Nataša, Madelaine, Reed river a ale aj iné. Z troch základných varných typov sú niektoré vhodnejšie na varenie, teda aj na halušky, iné na vyprážanie, napríklad, na hranolčeky či iné zemiakové prílohy.
Vlhkosť spôsobila plesne
Uplynulý pestovateľský rok bol podľa vedúcej rastlinnej výroby Anny Žembovej veľmi netypický. „Výstavbu sme začali v máji a skončili sme v júni. Zvyčajne máme všetky zemiaky v zemi už koncom mája,“ povedala.
Posun prác spôsobilo nepriaznivé počasie. To je vždy najväčším strašiakom poľnohospodárov. „Jar, leto aj jeseň boli veľmi daždivé. Odzrkadlilo sa to na vývoji úrody a kvalite zemiakov. Museli sme sa popasovať najmä s plesňami. Ochranný postrek robíme zvyčajne trikrát za sezónu, tento rok ale vyšla technika na pole až päťkrát,“ vysvetlila A. Žembová.
S vyorávaním zemiakov začali v Smrečanoch až v septembri, skôr nemohli, pretože dážď posunul aj žatvu. „Ešte v polovici októbra sme mali dvadsať päť hektárov úrody v zemi,“ opísala situáciu.
Pomáhali študenti
Pre počasie pestovatelia neposlali na pole techniku. Vrátili sa k starému spôsobu vyberania zemiakov a oslovili školy. Na asi desaťdňovú pomoc prišli študenti z Polytechnickej školy v Liptovskom Mikuláši. Niekoľko dní brigádovali aj lesníci zo Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku.
„Ručne sme nakoniec vyzbierali asi dvadsaťdva hektárov a zaspomínali sme na školské zemiakové brigády,“ povedala A. Žembová.
Pokračovala, že to nebolo úplne jednoduché, pretože zemiaky pestujú technológiou odkameňovania, to znamená, že ich sadia do širších riadkov a vyberajú kombajnom. Pri ručnom zbere ich vyorávali takzvaným čertom, veľa z úrody sa preto poškodilo.
Vedúca rastlinnej výroby potvrdila aj nerovnomerné hektárové výnosy zemiakov. „Niektoré odrody sme ošetrovali viac, ako po minulé roky a ich zdravotný stav nie je veľmi dobrý. Naopak, iné sme ošetrovali menej a sú podstatne zdravšie,“ spresnila vedúcej rastlinnej výroby.
Zemiaky zakryl sneh
Zemiaky nasadili pestovatelia na výmeru osemdesiatjeden hektárov, pričom priemerný výnos z jedného hektára bol približne dvadsaťdva ton.
Pre porovnanie A. Žembová uviedla, že predchádzajúci rok bol zase extrémne suchý. „Zemiakové polia boli pri zbere veľmi vysušené a naši pracovníci museli zbierať úrodu za vysokej prašnosti. Na konci septembra sme už ale mali všetky zemiaky uskladnené. Tento rok sme v tom čas len začínali zo zberom,“ dodala.
V Smrečanoch si ale ešte pamätajú na nepriaznivý rok 1974, keď po niekoľkých týždňoch dažďa a snehu museli oželieť 20 hektárov kvalitných liptovských zemiakov.
Cena zemiakov sa oproti minulému roku prepadla o päťdesiat percent. „Konzumné zemiaky a najmä sadbu sme predávali za 50 centov za kilogram. Tento rok sa cena pohybuje na úrovni 20 centov. Ovplyvňuje ju nielen úroda na slovenských poliach, ale aj dovoz z Poľska či západných krajín,“ uzavrela A. Žembová.