Výskum osady Pod Rohačkou je robota aj na tri ľudské životy

Archeológovia a historici poukazujú, že mnoho nálezov z Liptova, predhistorických artefaktov, najmä z drahých kovov, je nenávratne preč. Niektoré sú v zbierkach múzeí v krajinách bývalého rakúsko-uhorského mocnárstva.

Výskumníci očakávajú veľa ďalších nálezov na rozľahlom území náleziska.Výskumníci očakávajú veľa ďalších nálezov na rozľahlom území náleziska. (Zdroj: LACO HÁMOR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ľuboslav Záhorec zo spoločnosti Archeovýskum, ktorý vedie archeologický výskum pravekej osady Pod Rohačkou pri liptovskomikulášskej mestskej časti Ploštín, očakáva nové objavy.

„O osade sa vie už vyše sto rokov. Samozrejme sa tam aj kopalo. Domáci historik z Ploštína tvrdí, že tam videl pec, ale nevedno, kde presne. Amatérskych miestnych archeológov treba síce uznať, ale toto územie si zaslúži konečne systematický prieskum a výskum nájdeného materiálu. Vraj sa tu našli celé nádobky. Mňa potešil už na začiatku výskumu železný kosák, ktorý je síce starý, ale zatiaľ sme ho presnejšie nedatovali,“ povedal Ľ. Záhorec.

SkryťVypnúť reklamu

Odkryli základy objektov

Spolu s miestnymi spolupracovníkmi Daliborom Drop- pom, Tomášom Minaříkom, Ľudmilou Žuffovou, Ľubicou Trnovskou, Renátou Dzúrovou a Kvetoslavou Ilavskou odkryli už v plytkej vrstve základy objektov.

Archeológ si myslí, že koncentrácia nálezov, napríklad z doby bronzovej, keď tu žili ľudia asi 1 500 rokov, prekvapí. Ak sa miestu osídlenia chcú venovať systémovo, je to práca na tri ľudské životy. Mnohé závisí od financií, pretože oblasť je dlhá asi dva kilometre a zatiaľ sa podarilo získať peniaze na útržkovitý prieskum.

Medzi piatimi výskumnými sondami je najväčšia priamo pod dvojitými skalami z dolomitu Rohačky (dvojroh), ktorá je v nadmorskej 822 metrov.

Najvyššie položené vykopávky

Výskum nadväzuje na predchádzajúce. „Prieskumy boli v roku 2008 zamerané na dve v minulosti zistené a predbežne preverené lokality. Na toto sídlisko a na potenciálne hradisko v polohe Opálenica ležiacej na hranici Tatranského národného parku v katastri Liptovského Trnovca. Sídlisko Pod Rohačkou sa nachádza na nadpotočnej terase orientovanej na severozápad na úpätí kopca, ktorý bol opevnený v dobe halštatskej, laténskej až rímskej - asi v 6. až 5. storočí pred naším letopočtom. Spolu s refúgiom v extrémne vysokej polohe na Demänovskej hore sú pozostatky sídlisk na Rohačke a Pod Rohačkou," vysvetlil Ľ. Záhorec.

SkryťVypnúť reklamu

„Z Rohačky dovidieť až na archeoskanzen Havránok, ktorý vďaka budovaniu marského priehradného múru archeologicky preskúmali ešte v sedemdesiatych rokoch 20. storočia,“ pripomenul Ľ. Záhorec.

Rohačka a jej okolie patrí k najvyššie položeným archeologickým lokalitám na Slovensku. Možno sa dočkáme v budúcnosti rekonštrukcie zrubových stavieb ako na Havránku. Ľudia tam žili v období strednej dobe laténskej až do starej rímskej doby.

„Až do 2. storočia nášho letopočtu, keď tam sídlil keltský kmeň Kotínov, jeden z nositeľov púchovskej kultúry,“ zdôraznil Ľ. Záhorec.

Žiadne ohnisko zatiaľ neodhalili

Prvých päť sond vrezaných do svahu, ktoré odkryli vyrovnané miesta a zvyšky stavieb s časťami zuhoľnateného a zotletého dreva, zatiaľ neodhalili ani jedno ohnisko. Ale stále sa objavujú črepy či rôzne časti nástrojov aj kovové predmety.

SkryťVypnúť reklamu

„Je z toho zrejmá spoločenská diferenciácia. Dole žili iní ľudia než hore na Rohačke, kde sídlil nejaký náčelník s rozvetvenou rodinou. Ale pokiaľ došlo k ohrozeniu, všetci mohli vyjsť z údolia na Rohačku. Ak bolo ešte horšie, na ploštínsku resp. demänovskú Poludnicu.“

Na iľanovskej Poludnici bolo najvyššie položené útočiskové hradisko na Slovensku – vo výške 1550 metrov nad morom.

„Zatiaľ sme tam identifikovali nepravidelný kruhový profil s priemerom asi 100 krát 150 metrov,“ poznamenal vedúci výskumu, ktorý si myslí, že výšinné hradisko Rohačka a jej okolie s nepreskúmanými asi piatimi štvorcovými kilometrami je ešte pozoruhodnejšia lokalita než Havránok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu