LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Fotografickú súťaž pripravilo občianske združenie neprofesionálnych umelcov Art Štúdio Liptovský Hrádok a spoločnosť Wega LH. Liptov vo fotografii 2014 vyvrcholil slávnostnou vernisážou a ocenením najlepších autorov.
Organizátori ju venovali 70. výročiu Slovenského národného povstania, 50. výročiu začiatku výstavby vodného diela Liptovská Mara a blížiacemu sa 40. výročiu od jeho napúšťania.
Diela mali vysokú úroveň
Do súťaže autori prihlásili 420 digitálnych a digitalizovaných fotografií od 56 autorov. Hlavnou témou bol Liptov.
Diela hodnotila štvorčlenná porota a jej predsedom bol Quido Andrea Longhitana. Odborníci na základe anonymného hodnotenia navrhli ceny a čestné uznania.
Súťaž mala vo svojej viac ako tridsaťročnej histórii najvyššiu úroveň. Vďačí za to kvalitným dielam a tiež tímu okolo Vladimíra Škutu st. a Miroslava Trepáča, ktorí organizačne zabezpečili zázemie tohto ročníka.
Vystavujú v Galérii na schodoch
Vernisáž VIII. ročníka súťaže sa uskutočnila v Kultúrnom dome v Liptovskom Hrádku. Fotografie vystavili v Galérii na schodoch. Záujemcovia si ich môžu pozrieť do 4. decembra.
Liptov vo fotografii vznikol pred viac ako tridsiatimi rokmi z iniciatívy členov hrádockých fotografických krúžkov. Tie sa združovali pri závodnom klube Tesla a Drevoindustria. Amatéri postupne vybudovali celoštátne uznávanú fotografická súťaž.
Prvá výstavná kolekcia mala 97 fotografií od 22 autorov. Inštalovali ju v Kultúrnom dome v Liptovskom Hrádku od 13. januára do 21. februára v roku 1983.
Rozpočet sa postupne krátil
Fotografickú porotu zabezpečovalo vtedajšie Okresné osvetové stredisko v Liptovskom Mikuláši a metodička pre amatérsku fotografiu a film Judita Feňvešová.
Príprava výstavy nebola jednoduchá a kvalitné fotografie nevznikali ľahko. Organizátori sa preto dohodli, že fotosúťaž bude každé dva roky a nazvali ju bienále.
Rozpočet sa postupne krátil a na vyhlásenie štvrtého ročníka sa nenašli dostatočné prostriedky. Hrádočania preto istý čas organizovali len autorské výstavy. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa vplyvom rôznych spoločenských zmien súťaž prestal organizovať.
Obnovili ju až po dvadsiatich rokoch, teda v roku 2010. Prispeli k tomu hlavne Občianske združenie Art Štúdio v spolupráci s mestom, spoločnosťou WEGA LH a Komunitnou nadáciou Liptov.
Ôsmy ročník bol teda v poradí tretí v novodobej histórii súťaže.