LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Svet zdravotne postihnutého či staršieho človeka sa často obmedzuje medzi štyri bytové steny. Blízki ho chcú mať pri sebe a nepošlú ho na týždňové pobyty do niektorého z domovom sociálnych služieb. Zároveň mu nedokážu vytvoriť také podmienky, aby sa nenudil a v rámci svojich možností sa rozvíjal ďalej.
Zdravotne postihnuté deti po tom, ako opustia špeciálne školy nemajú kde pokračovať, a preto musia väčšinou zostávať doma s niektorým s rodičov. Jednou z možností, ako mu spestriť život a zabezpečiť mu potrebnú starostlivosť, sú denné stacionáre.
V okrese chýba denný stacionár
Problémom je, že v Liptovskom Mikuláši takéto zariadenie chýba. Pokiaľ nechcú rodičia nechávať dieťa doma, musia ho voziť do Ružomberka, no kapacity tamojšieho domova sociálnych služieb sú obmedzené.
Podobná situácia je aj so seniormi. Mnohí nepotrebujú alebo nechcú žiť v domovoch dôchodcov, no predsa im treba s bežnými činnosťami pomáhať. Ich príbuzní nemajú pre pracovné povinnosti čas sa im plnohodnotne venovať a seniori sa doma cítia sami.
Budú medzi svojimi
Od začiatku budúceho roka začne v Liptovskom Mikuláši fungovať denný stacionár pre starších a zdravotne postihnutých ľudí. Zriadi ho Spišská katolícka charita a vyplní tak dieru v poskytovanej starostlivosti v rámci mesta a okresu.
V regióne je množstvo zdravotne postihnutých a starých občanov, o ktorých sa nemá kto cez deň starať, ale majú svojich príbuzných.
„Doteraz mohli využívať len dve možnosti. Umiestniť ho do zariadenia alebo využívať opatrovateľku v domácnosti. Problém je však v tom, že nie každý chce do svojho bytu pustiť cudziu osobu. V dennom stacionári sa budú môcť stretávať aj s ďalšími ľuďmi s podobným osudom,“ priblížila Jana Trnovská, riaditeľka ADOS – Charitas v Liptovskom Mikuláši.
Akoby škôlka pre dospelých
Nový denný stacionár bude fungovať ako škôlka pre dospelých vrátane dozoru, odpočinku, stravy, ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti.
„Budeme sa venovať pracovnej terapii, rôznym záujmovým činnostiam podľa ročného obdobia, ako napríklad nenáročnej práci v našej záhradke a podobne. V prípade potreby zabezpečíme aj duchovnú starostlivosť, všetko bude záležať od stavu a zloženia našich klientov,“ povedala Trnovská.
Pobyt nemusí byť každý deň
Nový denný stacionár bude priamo v Liptovskom Mikuláši v Dome Božej prozreteľnosti, ktorý susedí s Domom svätej Kláry na Borbisovej ulici.
Službu chcú spustiť od 1. januára 2015 a na začiatok počítajú s kapacitou 15 klientov. Budova je kompletne bezbariérová.
Denný pobyt začne od rána o 7. hodine do približne 16. hodiny popoludní, teda vyplní čas, ktorí trávia príbuzní klienta väčšinou v práci. Trnovská zdôraznila, že sa dokážu prispôsobiť individuálnym požiadavkám. „Pobyt nemusí byť pravidelný, čo mnohokrát klientom vyhovuje,“ povedala.
Zdravotne postihnutí či seniori budú mať zabezpečenú okrem starostlivosti aj stravu. Denný poplatok určili na päť eur.
Pomôžu vybaviť rozhodnutie
Trnovská z vlastných skúseností podotkla, že ľudí, ktorí chcú využívať sociálne služby, často odrádza zdĺhavý proces vybavovania žiadostí a rozhodnutí. Aj v tomto prípade sú v Spišskej katolíckej charite ochotní pomôcť.
Denný stacionár je zariadením sociálnych služieb určený pre klientov, ktorí majú druhý až štvrtý stupeň odkázanosti, čiže nie je určený len seniorom.
„Na posúdenie stavu odkázanosti je potrebné podať žiadosť o posúdenie na sociálnu službu na mestský alebo obecný úrad a špecifikovať, že ide o denný stacionár. Po posúdení podá klient žiadosť o zabezpečenie poskytnutia sociálnej služby už priamo u nás,“ zhrnula Trnovská spôsob, akým môžu záujemcovia využívať nové mikulášske zariadenie.
„Vyzerá to dosť komplikovane, ale vždy každému pri vybavovaní týchto žiadosti pomôžeme a verte, nie je to nič komplikované. Ľudia sa na nás môžu kedykoľvek obrátiť s prosbou o pomoc a spoločne to zvládneme,“ uzavrela Trnovská.