PRIBYLINA. „S jedenástym číslom vlastivedného zborníka prichádzame po dlhých dvadsiatich piatich rokoch, aby opäť vošiel, tak ako v minulosti, do povedomia verejnosti. Dlhoročná tradícia vydávania zborníkov o Liptove, ktoré boli a zostávajú studnicou poznania pre etnografov, historikov, prírodovedcov nielen v našej krajine,” pripomenul počas uvedenia publikácie riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa.
Na slávnosti v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa okrem predstaviteľov samospráv Jána Blcháča a Jána Pavlíka zúčastnil aj bývalý riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Ladislav Cserei, jeden zo zakladateľov vydávania knižných zborníkov o Liptove.
Nechýbal ani profesor Ferdinand Uličný, autor jedného z príspevkov.
Život v zátopovej oblasti Liptovskej Mary
Historické príspevky v zborníku sa zaoberajú i tematikou života v zátopovej oblasti priehrady Liptovská Mara.
Autorka Viera Kunová priniesla informácie o vplyvoch výstavby vodného diela na každodenný život ľudí v zátopovej oblasti.
Prvýkrát sa tematika objavuje v takom rozsahu v knižnej podobe. Základným zdrojom informácií sú aj zápisnice národných výborov z rokov 1950 - 1975. Základná mozaika načrtáva obraz života zasiahnutých dedín.
Príspevky s vojnovou tematikou
Peter Račko, autor príspevku venovanom účasti kresťanov v protifašistickom odboji v Liptove v rokoch 1939 - 1944, sa zaoberá aktivitami kňazov a učiteľov v boji proti fašizmu.
Čitateľ získa informácie o význame cirkevnej ilegálnej tlače, ale aj o pôsobení funkcionárov miestnych národných výboroch počas SNP.
S vojnovou témou súvisí časť Oldřicha Vaněka a Andreja Kaboša, ktorí sa venujú životu prvého parašutistu zo Sovietskeho zväzu,“ informoval M. Krupa.
Stanislav V. Chytka napísal zaujímavú stať Veľká vojna a légie o Ferdinandovi Čatlošovi. Príspevkom z histórie je téma s názvom Falzá Jána Literáta z Madočian, ktorej autorom je Ferdinand Uličný.
Povstalecké drobnosti opísal v príspevku Stanislav V. Chytka.
Etnografia a príroda
Ďalšie príspevky v publikácii sú z oblasti etnografie. O tradičnej svadbe vo Východnej napísala Jana Bartková. Prírodovedeckú tematiku rozoberajú Pavol Hriadel a Veronika Vallová. Je venovaná výskytu tisa obyčajného v Suchej doline.
Prvá svetová vojna a Liptov
Na podujatí v pribylinskom skanzene prezentovali aj ďalšiu knihu z dielne Petra Víteka Prvá svetová vojna a Liptov.
Pozoruhodné dielo v uplynulých dňoch uviedli na knižný trh aj v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo pre žiakov druhého stupňa základných a študentov stredných škôl a všetkých záujemcov prezentáciu novej publikácie Liptovského múzea Prvá svetová vojna a Liptov spojenú s prednáškou a besedou s autorom Petrom Vítekom.
Podujatie sa uskutoční v priestoroch Liptovského múzea 4. decembra tohto roku o 11. hodine.