LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ministerstvo dopravy vyhovelo protestu krajského prokurátora, ktorý napadol rozhodnutie Okresného úradu v Žiline v prípade výstavby heliportu v Liptovskej Ondrašovej.
Podnikateľ Cyril Fogaš, ktorý chce postaviť heliport, podá podnet na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala postup krajskej prokuratúry.
Myslí si, že konala protizákonne, pretože konanie o územnom rozhodnutí nie je ukončené, takže nemôže byť ani právoplatné. Zároveň podá rozklad voči rozhodnutiu Ministerstva dopravy.
„Rozhodnutie okresného úradu stále platí, nevzdávam sa. Lietať môžeme ďalej aj bez heliportu. Zakázať nám to môže Letecký úrad, nie primátor,“ vyhlásil Fogaš.
Primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský tvrdí, že už dávnejšie upozorňoval na to, že žilinský okresný úrad konal účelovo a v rozpore so zákonom, keď nútil ich stavebný úrad, aby rozhodoval podľa neplatného územného plánu.
Neznalosť a ignorácia
Ministerstvo dopravy uviedlo v rozhodnutí, že Okresný úrad v Žiline nielenže porušoval zákon, ale konal aj v rozpore s Ústavou.
„Z konania okresného úradu vyplýva neznalosť, v horšom prípade ignorácia príslušných ustanovení základných kompetenčných zákonov tvoriacich súčasť právneho systému, čo môže evokovať pochybnosť o nezávislosti prístupu okresného úradu k heliportu,“ konštatovalo ministerstvo.
Okresný úrad teraz musí vydať rozhodnutie v súlade so zákonom. Môže tak urobiť až po rozhodnutí ministra dopravy o rozklade.
„Zamietnutie žiadosti o vydanie územného rozhodnutie pre heliport a letisko v Liptovskej Ondrašovej naším stavebným úradom bolo v súlade so zákonom,“ dodal primátor.
Slafkovský tvrdí, že z rozhodnutia ministerstva je zrejmé, že medzi mestom a investorom nebol založený taký právny vzťah, na základe ktorého by mohol od mesta požadovať kompenzáciu škody.
„Ak nejaké škoda vznikla, je potrebné ju riešiť na základe dohody medzi mestom a investorom alebo musí o nej rozhodnúť súd na základe posudku znalcov,“ dodal Slafkovský.
35 súhlasných stanovísk
Podnikateľ Cyril Fogaš má tridsaťpäť súhlasných stanovísk, ani jedno zamietavé, dokonca ani nerozhodné k realizácii projektu vybudovania civilného letiska pre malé helikoptéry v katastri Liptovská Ondrašová, medzi Tatralandiou a Liptovským Mikulášom.
Mesto však nerozhodlo platne ani po vyše troch rokoch o územnom konaní a stavebnom povolení.
Fogaš hovorí, že do projektu investovali viac ako dva milióny eur a požiadal nedávno mesto o mimosúdne vyrovnanie. Škodu odhadol na takmer 460-tisíc eur.
Magistrát tvrdí, že škodu si podnikateľ vymyslel a mimosúdne vyrovnanie odmietol.
Podnikateľ rozbehol projekt heliportu začiatkom roku 2011, keď získal záväzné súhlasné stanovisko mesta. Odvtedy dostal súhlasy aj od Ministerstva dopravy, Leteckého úradu, Leteckých a prevádzkových služieb, predložil tri súhlasné hlukové štúdie a kladný výsledok posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvanú EIA.
„Mám všetky kladné stanoviská, aké na Slovensku existujú. Mesto Liptovský Mikuláš nerešpektuje rozhodnutia,“ vyhlásil Fogaš pred niekoľkými týždňami.
Zmenili územný plán
Počas schvaľovacieho procesu mesto zrušilo svoje záväzné súhlasné stanovisko k heliportu a zamietli podnikateľovi návrh na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení civilného letiska v katastri obce Liptovská Ondrašová.
Krajský stavebný úrad v Žiline vo februári roku 2012 zrušil zamietavé stanovisko mesta k návrhu na vydanie územného rozhodnutia a vrátil mu prípad na ďalšie konanie.
Mestskí poslanci neskôr zmenili územný plán.
Nový už nepočíta s leteckou prevádzkou a realizáciou projektu v plánovanej oblasti.
„Mesto zmenilo územný plán, ktorý zakazuje výstavbu heliportu, ale ja som podal návrh tri a pol roka pred tým,“ argumentoval Fogaš a požiadal prokuratúru, aby preverila zákonnosť konania predstaviteľov mesta.
Fogaš tvrdí, že ak sa nedomôže spravodlivosti na Slovensku, obráti sa na Európsky súd.