LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Cenné údaje, ktoré pomáhajú pochopiť správanie sa našej najväčšej šelmy, získavajú ochranári z telemetrických obojkov. Tento rok založili v spolupráci s poľskými kolegami obojky štyrom novým kolegom. Ich pohyb potom sledovali pomocou satelitu.
Z výsledkov je jasné, že medvede si nelámu hlavu nad štátnou hranicou, bez problémov sa pohybujú na území viacerých horstiev a zďaleka to nie sú len Tatry.
Nízke Tatry zvládol za týždeň
Prekvapil najmä mladý samec Iwo, ktorý sa ukázal ako mimoriadne zdatný pútnik. Len za mesiac prešiel okruh štyrmi pohoriami a výber trasy by mu pochválil nejeden turista. S ľahkosťou zvládol skalný prudký terén aj frekventované cesty a železničnú trať.
Iwovi založili telemetrický obojok v Zakopanom ešte na jar. Z Poľska sa vydal cez hlavný hrebeň Vysokých Tatier do Smokovcov, týždeň sa tu kŕmil odpadkami. Potom sa vydal na cestu južným úpätím Vysokých a Západných Tatier. Potravu nachádzal na krmoviskách určených pre zver. Iwo sa dostal až do Chočských vrchov.
Pod Hrboltovou prekročil Váh a navštívil Ľubochniansku dolinu vo Veľkej Fatre. V najdlhšej slovenskej doline pobudol dva dni a pod Liptovskou Osadou prešiel do Nízkych Tatier. Ich prechod zvládol za týždeň.
„Pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu nad Kráľovou Lehotou opäť prekročil Váh a do vlastného územia TANAP-u sa vrátil v mieste pod diaľničným mostom pri Hybiach,“ opísali tatranskí zoológovia.
Miesto s odpadkami si zapamätal
Vrátil sa ale rovno do Smokovcov, kde prežíval aj na neprirodzenej strave z kontajnerov.
„Za mesiac sa vyskytoval vo viac ako 40 poľovníckych subjektoch a pohyboval sa po území s rozlohou približne 160-tisíc hektárov. Faktom ale je, že medveď Iwo sa nakoniec vrátil do oblasti Smokovcov, kde dlhodobo zaznamenávame opakovaný výskyt takzvaných kontajnerových medveďov,“ uzavreli.