LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Biologicky rozložiteľný odpad, teda lístie, burinu či pokosenú trávu, mesto spracovávalo na voľnej ploche v areáli súčasnej kompostárne v Okoličnom. Drevený odpad mesto samo nespracovávalo, ale predáva ho liptovskomikulášskej súkromnej spoločnosti, ktorá z neho drvením vyrába drevnú štiepku.
Na časti súčasného kompostoviska stavia mesto nové modernejšie zariadenie. Kompost bude vyrábať na ploche 3200 metrov štvorcových, čo je zhruba polovica futbalového štadióna MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Otvoriť ho plánujú na budúcu jar.
Polovica futbalového štadióna
Plochu na kompostovanie zeleného odpadu spevnia, vybavia ju postrekovacím systémom a akumulačnou nádržou, ktorá bude zachytávať vodu.
Výstavbu financuje mesto z vlastného rozpočtu, rozdelili ju preto na etapy. Prvá časť výstavby kompostoviska vyjde mestský rozpočet na 137-tisíc eur. Ročne by mali zo záhradného odpadu vytvoriť päť- tisíc ton kompostu.
Použijú ho ako humus pre zeleň
Mesto bude vlastný kompost využívať na úpravu zelene, obchodovať s ním zatiaľ neplánuje. Rozsah a možnosti využitia bude radnica vedieť až vtedy, keď si nechá overiť jeho kvalitu rozborom.
„V prvom rade bude potrebné doplniť zeminu do záhonov v meste, nevyhnutné je odstrániť problematické prepadnuté miesta v zelených plochách, postupne plánujeme upraviť mnohé nerovnosti a skvalitniť trávnaté plochy,“ povedala Iveta Klepáčová, vedúca útvaru životného prostredia na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Časť kompostu použije mesto na sídlisku Podbreziny, väčšine zeleným plochám chýba vrstva humusu. „Postupne sa ukáže, či bude možné aj jeho iné využitie,“ dodala Klepáčová.