RUŽOMBEROK. Ružomberské papierne zverejnili zámer na zvýšenie výroby bielenej buničiny. Dostal názov Projekt 2000, pretože prvý raz v histórii závodu by sa malo denne vyrábať viac ako dvetisíc ton celulózy. Z dnešných 591-tisíc ton ročne stúpne produkcia na 762-tisíc.
Oproti súčasnej výrobe by malo ísť o tridsaťpercentný nárast. Zvýšenie objemu vyprodukovanej buničiny umožňuje papierňam nedávno spustený regeneračný kotol číslo tri, ktorý je v porovnaní so starým kotlom výkonnejší.
Rovnako výkonnejšia je aj nová pec na vápno, ktorá má vyššiu spracovateľskú kapacitu.
Výšku investície nezverejnili
Hovorca spoločnosti Ľubomír Čech zdôraznil, že zámer, ktorý predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie je len myšlienkou. Predložili ho, aby zistili, či im ho ministerstvo životného prostredia schváli a za akých podmienok. Nevylučuje, že pokiaľ budú podmienky prísne, od zámeru upustia.
Pre zvýšenie výroby by museli papierne posilniť, vynoviť alebo opraviť technologické uzly v procese výroby.
Rozšíria alebo upravia napríklad drevosklad, pridajú varáky, triedič dreva, vybudujú nový reaktor dusíka, zvýšia kapacitu vysušovacieho stroja.
Termín začiatku realizácie Projektu 2000 je viazaný za získanie všetkých potrebných povolení a súhlasov. Odhadujeme, že realizácia bude trvať približne 1,5 roka,“ informovala spoločnosť Mondi v zámere. Koľko to bude všetko stáť, papierne zatiaľ nepovedali.
Vypustia viac znečisťujúcich látok
Zvýšením výroby bielenej buničiny o tridsať percent dôjde aj k nárastu spotreby dreva a ďalších pomocných látok. Znamená to vyššie nároky na vyťaženú dopravu v Ružomberku. Papierne chcú však väčšinu dreva dovážať po železnici.
Zvýši sa ale aj množstvo vypúšťaných znečisťujúcich látok do ovzdušia. Hovorca spoločnosti Ľubomír Čech zdôraznil, že podnik prevádzkujú len za podmienky úplnej zhody so stanovenými emisnými limitmi. V súčasnosti prebieha posúdenie vplyvov na životné prostredie.
„Hodnotenie vplyvu na životné prostredie je štandardný proces posudzovania limitov, ktoré stanovia úrady a následného rozhodnutia, či ich je firma schopná dodržiavať,“ povedal.
Zabrať dostane aj čistiareň v Hrboltovej
Tým, že papierne chcú vyrábať viac, budú sa musieť postarať aj o vyššie množstvo odpadovej vody, ktorú čistia v Hrboltovej. Spoločnú čistiareň odpadových vôd chcú posilniť o dve nové dúchadlá, ktoré zvýšia množstvo privádzaného vzduchu.
„Pre zníženie zaťaženia odpadových vôd odvádzaných na čistiareň Hrboltová uvažujeme o predčistení odpadových vôd priamo v závode papierní,“ vysvetlila spoločnosť.“
Čech však vysvetlil, že zatiaľ ide len o predstavenie prvých myšlienok. „Ďalšie štúdie budú vypracované len v prípade, že sa tento koncept odsúhlasí,“ dodal.