RUŽOMBEROK. Liptovské múzeum so sídlom v Ružomberku a desiatkou vysunutých expozícií po celom liptovskom regióne zrealizovalo počas tohto kalendárneho roka viacero projektov s finančnou podporou ministerstva kultúry a zriaďovateľského Žilinského samosprávneho kraja.
„Najnákladnejšia bola prvá etapa opravy šindľovej strechy na goticko-renesančnom kaštieli z Parížoviec v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Časť strechy tak už pokrýva najkvalitnejší ručne štiepaný šindeľ," informovala projektová manažérka Liptovského múzea Naďa Somorová.
„Dlho očakávaných opráv sa podľa nej dočkala aj horná brána a múry opevnenia Archeoskanzenu Havránok nad Liptovskou Marou. Od postavenia brány uplynuli už viac ako dve desaťročia a bola v havarijnom stave. Dôležitou súčasťou rekonštrukcie opevnenia bolo statické zabezpečenie nosných konštrukcií," spresnila.
„Významná finančná dotácia umožnila pokračovať aj v reštaurátorských prácach v exteriéri a v interiéri starobylého gotického kostolíka pri Ludrovej. Hlavným zámerom bolo uchovať túto mimoriadne vzácnu národnú kultúrnu pamiatku a najmä zabrániť znehodnocovaniu nástenných malieb," vysvetlila Somorová.
V rámci reštaurovania vybraných textilných zbierok liptovského múzea sa podarilo zreštaurovať maľovanú oltárnu menzu, ktorú si môžu pozrieť návštevníci pribylinského skanzenu. Skvalitnenia zabezpečenia sa dočkal strategicky dôležitý depozitár blízko sídelnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku.