Je to vyobrazenie scény narodenia Ježiška podľa biblických záznamov. Za pôvodcu betlehemskej tradície sa pokladá sv. František z Assisi, ktorý postavil prvý betlehem v Greccio v roku 1223.
Umelý stromček
Prvý neživý vianočný stromček vymysleli Nemci. Bol vyrobený z husieho peria, ale tento vynález sa neujal. Prvý umelý stromček začiatkom 20. storočia vyrobili Američania. Bol z materiálu, z ktorého sa vyrábajú aj záchodové kefy.
Letecký ježiško
Kanadská nízkonákladová letecká spoločnosť sa vlani tesne pred Vianocami zahrala na Santa Clausa. Prekvapila, ba až dojala všetkých pasažierov jedného letu Calgary - Toronto. Po vzlietnutí sa Santa cez obrazovku opýtal, aký materiálny darček by si každý cestujúci prial mať pod stromčekom.
Cestujúci sa po pristáti v Toronte presunuli k pásu čakajúc na batožinu. Na ich prekvapenie sa k nim neblížili kufre, ale úhľadne zabalené vianočné darčeky s menami cestujúcich. V tom momente na nich začal padať umelý sneh a personál letiska odhalil vianočné ozdoby okolo prepravného pásu. Prišiel aj Santa a spoločne sa všetci tešili z darčekov, medzi ktorými boli hračky, oblečenie, ale aj tablety, mobilné telefóny či televízory.
Tisícročné medovníky
Perníky, medovníky ľudia prinášali ako obetné dary božstvám už pred viac ako tisíc rokmi. Neskôr slúžili ako ozdoba na vianočnom stromčeku, alebo ako podarúnok koledníkom. Majstri medovnikári Dlho pred Vianocami zamiesili cesto podľa tajných receptov. Nechali ho zrieť aj niekoľko týždňov. Do koláčikov dávali aj 90 druhov korenia.