Nový rok sa nezačína všade rovnako

Viac ako dosť je aj novoročných zvykov či povier. Líšia sa nielen podľa toho, v ktorej časti sveta ľudia Nový rok vítajú. Pre podstatu novoročných tradícií je neraz rozhodujúce, kedy prelom dvoch rokov nastáva.

Muži sa modlia pred Múrom nárekov pred slávením židovského Nového roka 24. septembra 2014 v Jeruzaleme. V židovských rodinách na celom svete sa vtedy začína sláviť sviatok Roš ha-šana, ktorý je židovským Novým rokom.Muži sa modlia pred Múrom nárekov pred slávením židovského Nového roka 24. septembra 2014 v Jeruzaleme. V židovských rodinách na celom svete sa vtedy začína sláviť sviatok Roš ha-šana, ktorý je židovským Novým rokom. (Zdroj: TASR/AP)

V našich zemepisných šírkach najlepšie poznáme rozdiel medzi gregoriánskym a juliánskym kalendárom. Preto v krajinách s historicky prevládajúcim pravoslávnym náboženstvom majú Vianoce podľa gregoriánskeho kalendára 7. januára a Nový rok 14. januára.

Je však mnoho ďalších, hlavne ázijských krajín, v ktorých k prelomu dvoch rokov nedochádza z 31. decembra na 1. januára.

Roš ha-šana

Svoju originálnu a samostatnú históriu novoročných zvykov má židovský národ, zástupcovia ktorého sú roztrúsení po celom svete. V ortodoxných židovských rodinách sa sviatok Roš ha-šana, ktorý je židovským Novým rokom, tohto roku začal sláviť 24. septembra. V židovskom kalendári sa týmto dňom začína písať rok 5775.

SkryťVypnúť reklamu

Roš ha-šana sa slávi v prvý a druhý deň mesiaca tišri, čo je podľa kresťanského gregoriánskeho kalendára obdobie pokrývajúce zhruba časť septembra až októbra. Podľa židovskej tradície bol v tento deň stvorený svet.

Typická pre tento sviatok je biela farba, a to v synagóge i na oblečení ľudí. Tradičné je trúbenie na baraní roh, zvaný šófar.

Irán

Peržania v Iráne oslavujú Nový rok v deň jarnej rovnodennosti. Tohto roku oslavy Nového roka pripadli na 21. marca roku 1389.

Iránčania v predstihu sejú do kvetináčov zrno, ktoré ako symbol nového života vyklíči v deň stretnutia dvoch rokov. Aj na Slovensku máme podobný zvyk, ale ten je spojený s veľkonočnými sviatkami.

Tradičný novoročný stôl sa nazýva Sofreh half-seen a pozostáva zo siedmich druhov potravín, ktoré majú spojenie s prírodou a začínajú sa v perzštine písmenkom „s“.

SkryťVypnúť reklamu

Sabzeh - vyklíčená pšenica alebo šošovica prezentujúca znovuzrodenie; samanu - krémový puding uvarený z klíčkov žita predstavuje hojnosť; sib - jablko symbolizuje zdravie a krásu; senjed - sušené ovocie z hlošiny (planá oliva) pre lásku; sir - cesnak ako symbol zdravia; somaq - zomleté červené bobule „sumac“, ktoré reprezentujú farbu vychádzajúceho slnka a víťazstva nad zlom a nakoniec serkeh - ocot, ktorý predstavuje starý vek a trpezlivosť.

Vietnam a Čína

Aj vo Vietname a v Číne o termíne Nového roka rozhodujú jednotlivé fázy Mesiaca. Nový rok preto nastáva v rozpätí od poslednej januárovej dekády do konca februára.

Neodmysliteľnou súčasťou osláv v oboch krajinách sú ohňostroje a petardy. Čím väčší hluk, tým väčšia honba na zlých duchov. A to je aj dôvod, prečo petardy visia na rámoch okien či dverí. Všade tam, kde sa dajú upevniť.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa príjemnejším zvykom pre sluchové bubienky nielen ľudí, ale aj zvierat sú hlavne v Číne lampióny nad hlavami účastníkov pouličných osláv. Vo Vietname napríklad platí, že o úspešnosti nového roku rozhoduje prvý návštevník, ktorý prekročí prah obydlia v novoročné ráno.

O šťastí či nešťastí v novom roku v Číne rozhodujú aj vlasy. Nesmú sa umývať, aby ste vraj nespláchli šťastie. Na nožničky zabudnite, lebo práve šťastie môžete odstrihnúť od seba. Dvere a okná musia byť dokorán, aby starý rok mohol odísť do minulosti.

Nezvyčajné aj zábavné

V mnohých krajinách platí, že nový rok treba začať bez dlhov a bez pôžičiek. Neslušné výrazy, nedostatky z práve končiaceho roka a zlé myšlienky sú zakázané, aby sme si ich nepreniesli do ďalšieho roka. Ani deti neslobodno trestať. Ak budú plakať v prvý deň roka, tak neprestanú po celých nasledujúcich dvanásť mesiacov.

Škóti v silvestrovské ráno netrpezlivo očakávajú chlapa s darčekom pod pazuchou a potom gúľajú ohnivý sud naplnený dechtom. V plameňoch vraj zmizne končiaci sa rok.

V niektorých oblastiach USA na Nový rok ponúkajú bravčové mäso symbolizujúce prosperitu a čiernu fazuľu ako symbol šťastia. Neodmysliteľnou pri hodovaní je aj kapusta, ktorej listy predstavujú papierové peniaze.

Mnohé novoročné zvyky vo svete sa prekrývajú s tými našimi regionálnymi, slovenským či stredourópskymi. Sú však medzi nimi mnohé nezvyčajné, zábavné, čudné, až nezmyselné.

V Čile sa ľudia stretávajú na cintoríne a Nový rok oslavujú s mŕtvymi príbuznými, v Írsku ľudia klopú chlebom na steny a dvere, aby zahnali a vyplašili zlých duchov a v Peru bojujú medzi sebou susedia v snahe vyriešiť staré spory.

V Thajsku sa zase koná trojdňová bitka s vodnými balónikmi a vedierkami plnými vody, na Sibíri sa ľudia ponárajú do zamrznutého jazera aj s vianočným stromčekom a v Škótsku organizujú sprievody, počas ktorých nad hlavami účastníkov podujatia rotujú ohnivé gule.

Na námestí San Marco v Benátkach v Taliansku sa stovky ľudí naraz bozkávajú so svojimi partnermi, v Španielsku, Taliansku a Mexiku sa na Nový rok zásadne chodí v červenej spodnej bielizni a v Juhoafrickej republike je zvykom vyhadzovať nábytok z okien.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu