LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Peter Vrlík, autor, člen Spolku slovenských spisovateľov, s nadhľadom, poriadnou dávkou irónie a humoru mapuje v knihe Veselý liptovský miestopis obce dolného, stredného i horného Liptova.
O obyvateľoch každej obce uverejňuje veselé historky a vtipy, ktoré charakterizujú ich život. Napriek ťažobe rokov minulých i predminulých bol to veselý život.
S humorom ľudia ľahšie znášali tvrdý život
Prostý človek sa potreboval vzdialiť od chudoby, chorôb a namáhavej práce. Utiekal sa teda k veselej ľudovej tvorivosti. V nej nachádzal radosť a vďaka humoru ľahšie prežíval údel robotného človeka.
Únik od reality prinášal množstvo rôznych podnetov a skvelé ľudové rozprávačstvo zasa obohatilo slovenský jazyk o nové dimenzie.
Autor načúval a poznámky zapisoval
Petrovi Vrlíkovi slúži ku cti, že pri príprave knihy sa neobmedzil iba na listinné pramene, akými sú obecné kroniky a dokumenty v rôznych múzeách, ale neváhal putovať jednotlivými obcami Slovenska a pozorne načúval, zapisoval a cizeloval poznámky, aby ich premietol do výslednej podoby tejto knihy. Mravčia, poctivá a objavná práca s textom sa úspešne pretavila do kvality rozkošnej publikácie.
V textoch sa nevyhol ani tabuizovaným slovám či vulgarizmom. Pravda, vždy v kontexte vtipnej situácie a so zmyslom pre mieru.
Bonusom je päť kratších kapitol
Humorné putovanie dedinkami Liptova tvorí podstatnú časť knihy. Ako bonus autor pridal päť kratších kapitol.
V jednej z nich, nazvanej Veselo o liptovských hercoch sa dozvieme autentické veselé historky o Adamovi Matejkovi, Ivanovi Rajniakovi, Ondrišovi Jariabkovi, Elovi Romančíkovi a o zakladateľovi Slovenského národného divadla Jozefovi Kellovi.
V kapitole Z každého rožku trošku sa okrem iného dočítame, ako Východňanci prasa kolísali i zaujímavú históriu vzniku názvov obcí Pribylina a Kokava. Veselo je čitateľovi aj pri čítaní ďalších kapitol: O liptovskej náture, Liptovské porekadlá, príslovia a úslovia, Z každého rožku trošku či Z vtipnej kapsy Jožka Peťovského.
Dozviete sa v nich aj odpoveď na otázku, aký antikoncepčný prostriedok používajú dievčatá z Važca, či kde bol najsilnejší vietor a čo zaujímavé postváral.
Pri celkovej vizualizácii knihy nemožno si nevšimnúť ilustrácie Vladimíra Antošku. Nielenže harmonizujú s textom, ale tvoria rovnocennú zložku knihy a prispievajú k dobrému pocitu čitateľa pri jej čítaní.
Autor miluje rodný kraj a ľudí, ktorí v ňom žijú
Spisovateľ a dramatik Peter Vrlík je silný lokálpatriot. Nadovšetko miluje svoj rodný kraj a najmä ľudí, ktorí v ňom žijú.
„Nikdy by som Liptov neopustil,“ napísal autor vo svojom vyznaní v úvode knihy a po jej prečítaní nemáme najmenší dôvod o pravdivosti tohto tvrdenia pochybovať.
Knihu uviedli vodou z Váhu a liptovskou zemou
Za vydavateľa Domu Matice slovenskej sa na uvedení knihy prihovoril Milan Stromko, ktorý okrem iného vo svojich slovách poznamenal, že Matica slovenská je jednotou milovníkov života a slovenského národa. Literatúra patrí k životu a toto dielo o našom krásnom Liptove ju určite obohatí.
O program sa postarali členovia Matičného estrádneho súboru pod vedením Jána Richtera. Vianočné piesne navodili tú správnu predvianočnú atmosféru.
Úryvky z autorovej knihy v podaní dvoch členiek dramatického krúžku pri centre voľného času doplňovali liptovské ľudové piesne, ktoré spievali Ján Richter, Janka Hliničanová a mladá posila Mária Barasová za sprievodu harmonikára Pavla Šlauku.
Knihu nakoniec uviedol do života pokropením vodou z Váhu a posypaním liptovskou zemou primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, zástupca vydavateľa, pracovník Domu Matice slovenskej Milan Stromko, výtvarník Vladimír Antoška, ktorý knihu ilustroval.
Vďaka vtipným kresbám je kniha svieža a poteší srdce každého Liptáka.
Autor: Štefan Packa, (MO)