LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V závere minulého roka mnohé gazdinky v snahe upiecť tradičné vianočné pečivo ostali nemilo prekvapené.
Pravý med bol nedostatkovým tovarom. A ak ho niektorí včelári predávali, tak za vyššie ceny ako v minulosti.
Neprajné počasie
V niektorých regiónoch bola vinou nepriaznivého počasia produkcia medu nižšia až o 70 percent. Boli prípady, keď jedna včelia rodina vyprodukovala len päť kilogramov medu. Pritom priemerná ročná znáška je asi 40 kilogramov.
„Celková produkcia medu na Slovensku bola v roku 2014 skoro o polovicu nižšia ako v predchádzajúcich rokoch. Bolo to spôsobené hlavne pretrvávajúcim daždivým počasím,“ dozvedeli sme sa od Tatiany Čermákovej, vedúcej Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku.
Dodala, že vlani zaznamenali veľké regionálne rozdiely v znáškach. Napríklad, v severných regiónoch Slovenska, aj v Liptove, mali včelári dobrú znášku z repky ozimnej. V južnej časti Slovenska včelári vôbec repkovú znášku nezaznamenali. V Liptove bola začiatkom leta tiež dobrá znáška z maliny a čiastočne z medovice. V ďalšej časti leta sa už počasie popsulo.
Okrem počasia už dlhodobejšie bráni včelárom využiť lesnú znášku obava pred medveďom. Viacerí včelári by aj kočovali so včelstvami do dolín, ale radšej sa vzdajú medovicovej znášky, len aby sa vyhli nepríjemným útokom medveďa na včelíny.
„Často ani preventívna ochrana úľov elektrickým ohradníkom nie je účinná. A následkom sú medveďom porozbíjané úle,“ tvrdí T. Čermáková.
Vlani boli stratoví
Na predvianočných trhoch sa ceny medu pohybovali na úrovni šiestich až desiatich eur. V Liptovskom Mikuláši ponúkal jeden predajca med až za jedenásť eur a aj pri ňom sa pristavovali kupujúci. Konečná cena medu sa tentoraz odvíjala nielen od druhu - agátový, repkový, kvetový či lesný.
„Napriek zvýšeným cenám medu v minuloročnej sezóne boli mnohí včelári stratoví. Vo viacerých lokalitách Slovenska museli včely podnecovať cukrovým sirupom počas celej sezóny, čo, samozrejme, výrazne zvýšilo náklady na včelstvo,“ povedala T. Čermáková.
Sťažené podmienky chovu včiel a produkcie medu oživujú obavy z postupného zániku včelárstva. Pritom slávny fyzik Albert Einstein sa raz vyjadril, že ak by vyhynuli všetky včely, do štyroch rokov by vymrelo aj ľudstvo.
„To určite nehrozí. Ku koncu minulého roka sme na Slovensku mali viac ako 273-tisíc včelstiev, ktoré chová takmer 17 600 včelárov. V Liptove je 615 včelárov s približne 6 500 včelstvami,“ informovala T. Čermáková.
Dodala, že nie je pravdou tvrdenie o akomsi hrozivom starnutí včelárov. Starí chovatelia včiel vraj nemajú svojich nástupcov, nemajú komu odovzdávať svoje skúsenosti. Medzi liptovskými včelármi je viac ako 25 percent ľudí vo veku od 36 - 55 rokov. Takmer desať percent je mladších ako 35 rokov.
„Aj keď sa zdá, že mladých chovateľov včiel je málo, záujem u mladých ľudí narastá. Teší nás, že aj mládež vo veku 15 - 21 rokov sa hlásia medzi včelárov,“ potvrdila vedúca Ústavu včelárstva.