LIPTOV. Každý druhý deň museli vlani hornoliptovskí hasiči vyrážať do terénu a hasiť väčší alebo menší požiar. Oheň spôsobil škody za takmer pol milióna eur. Živel zranil siedmich ľudí a nikto neprišiel o život.
Hasiči ale nepomáhajú len pri požiaroch, zasahujú aj pri povodniach a veterných smrštiach, vyslobodzujú ľudí a zvieratá, neoceniteľná je ich pomoc aj pri dopravných nehodách.
Technických zásahov mali vlani 481, čo je trojnásobne viac ako zásahov pri požiaroch.
V Pribyline boli požiare najväčšie
Najničivejší požiar dal vlani zabrať nielen hasičom, ale aj poľnohospodárom v Pribyline. V priebehu dvoch nocí tam zhoreli otvorený aj krytý senník. „Požiar zničil takmer všetko uskladnené seno a slamu. Celková škoda tu bola približne 100-tisíc eur,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Najčastejšie zasahovali pri úmyselných požiaroch
Najviac požiarov vzniklo úmyselným zapálením neznámou osobou, pri nich zasahovali hasiči najčastejšie. Predošlý rok ich bolo 10, vlani ich počet stúpol na 24.
Druhou najčastejšou príčinou vzniku požiaru bolo spaľovanie odpadkov mimo skládok, tie hasiči hasili 23-krát. Zaujímavosťou je, že z toho väčšinou horel kontajner v časti Hlboké, až 18-krát si vyžiadal zásah.
Ďalšími príčinami bolo vypaľovanie trávy ale aj elektrický skrat, ktorý má na svedomí škody za 57-tisíc eur.
Tisíc nedostatkov vo firmách
Úlohou hasičov nie je len zásah pri požiaroch alebo nehodách či kalamitách. Kontrolujú dodržiavanie požiadaviek ochrany pred požiarmi vo firmách, obchodných centrách, alebo kultúrnych pamiatkach. Len vlani skontrolovali dodržiavanie predpisov v 138 firmách a zistili tu takmer tisíc nedostatkov.
Ďalej sa hasiči venujú aj prevencii, chodia medzi deti, ukazujú svoju prácu a hasičskú techniku. „Paradoxom je, že napriek rozsiahlej prevencii spôsobujú požiare najmä dospelí,“ uzavrela Krajčiová.