Dopravný policajt z Liptovského Mikuláša vydával vodičom falošné bločky. Z pokút za prekročenie rýchlosti si pre vlastnú potrebu nechával sumu 20 až 40 eur.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vodiči dopravného policajta volali aj postrach ciest. Patril medzi aktívnych vyberačov pokút.
Obľúbeným miestom pre dozeranie nad dodržiavaním dopravných predpisov bol vstup do Liptovského Mikuláša, ale aj Demänovskej Doliny. Rýchlosť často meral aj pri akvaparku.
Viac ako dvadsať pokút bolo bez bločku
Vyšetrovateľ Inšpekcie ministerstva vnútra 14. januára obvinil Libora Ch. z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
„Podľa dosiaľ zistených dôkazov mal obvinený vo viac ako dvadsiatich prípadoch uložiť pokutu za priestupok bez toho, aby ju administratívne zaevidoval,“ informovala Andrea Dobiášová, hovorkyňa ministerstva vnútra.
V praxi to znamená, že peniaze, ktoré policajt vybral za prekročenie rýchlosti, si mal nechať pre vlastnú potrebu. Hovorkyňa spresnila, že vo väčšine prípadov išlo o sumu vo výške 20 až 40 eur.
„Nezákonný spôsob vyberania pokút Libor Ch. využíval podľa dosiaľ zistených informácií minimálne od roku 2013,“ dodala.
Svedkami sú hlavne zahraniční hostia
Vyšetrovateľ podľa A. Dobiášovej v zmysle trestného poriadku požiadal o spoluprácu aj policajtov z Poľska a Českej republiky. Vodiči, ktorých policajt zastavoval, pochádzali z týchto krajín.
„Pre vyšetrovanie prípadu boli veľmi dôležité práve ich svedectvá. V súčasnej dobe už Libor Ch. nie je príslušníkom policajného zboru a stíhaný je na slobode. Hrozí mu trest odňatia slobody na dva až päť rokov.“
Prvé informácie o prípade sme zverejnili už v júni v uplynulom roku. Jeden z čitateľov na článok reagoval vlastnou skúsenosťou.
„Policajti mi namerali prekročenú rýchlosť, zastavil ma Libor Ch. a povedal, že zaplatím pokutu,“ napísal čitateľ.
Bločky musel pred policajtom roztrhať
Dodal, že vtedy ešte platil v korunách. Prekročenie rýchlosti bolo vraj také vysoké, že mu hrozilo odobratie vodičského preukazu. Aby ho policajt nemusel nahlásiť a zobrať mu papiere, podal mu do ruky pokutové bločky.
„Ich pravosť som ale nestihol overiť, musel som ich pred ním roztrhať s tým, aby som o tom nikomu nepovedal, ak nechcem prísť o vodičský preukaz, upozornil ma policajt. Roztrhané bločky som mu musel odovzdať,“ opísal skúsenosť čitateľ.
Poznamenal k tomu, že keď je človek v takejto situácii, zo strachu, aby neprišiel o vodičské oprávnenie, nerozmýšľa. Prišiel ale o peniaze, na ktoré nemal žiadny doklad ani dôkaz.
„Bolo to pri Štrbe, kde bola povolená sedemdesiatka. Údajne som išiel vyše stovkou. Svedkom bola moja manželka. Radšej som nič nenahlásil, aby som nemal opletačky,“ uzavrel nepríjemný zážitok.