DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Autorom ľadového antického chrámu je rezbár Adam Bakoš zo Spiša. Umelec sa pri tvorbe inšpiroval kulisami z filmu 300 o sparťanskom kráľovi Leonidasovi.
Na rozdiel od filmárov nepoužil stĺpy v strohom dórskom štýle. Vybral si iónsky štýl so špirálovým motívom s takzvanými volútami na hlaviciach stĺpov.
Ľadová stavba bola výzvou
„Výber nebol náhodný, zámerom bolo, aby antická stavba na ľudí lepšie pôsobila a viac sa im páčila,“ vysvetlil svoje rozhodnutie A. Bakoš, ktorý skupinu ľadových umelcov viedol. Dodal, že ľadová stavba bola pre neho aj výzvou, pretože ju celú navrhoval nielen z umeleckej, ale aj statickej stránky.
Podobné diela robila partia piatich umeleckých sochárov a piatich pomocníkov aj na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, ale tie neboli až také veľké ako v Jasnej. Na ľadovom antickom chráme pod Chopkom pracovali asi desať dní.
Práca sa im topila pred očami
A. Bakoš sa umeleckej tvorbe z ľadu venuje štyri roky a začínal vo Varšave. Pôvodným povolaním drevorezbár dodal, že stavba takmer šesťmetrového objektu s rozlohou viac ako sto metrov štvorcových nebola jednoduchá. Najväčším nepriateľom partie tvoriacej z ľadu boli plusové teploty.
„Práca sa nám doslova topila pred očami, niektoré veci sme v takom počasí nestíhali dokončovať. Keďže diela z ľadu nie sú vplyvom počasia trvácne, snažíme sa ich dokumentovať z každej strany, pokým nie je neskoro,“ spresnil s úsmevom šéf partie.
Mokrú kocku chlapi nezdvihli
Ak sa budú teploty pohybovať okolo nuly, ľadový antický chrám by mohol atmosféru lyžiarskeho strediska dotvárať asi dva mesiace. Pre lepší efekt ho ešte osvetlia.
„Ak sa oteplí, môže sa stať, že objekt budeme musieť z bezpečnostných dôvodov zvaliť skôr, aby niekoho neohrozil,“ upozornil A. Bakoš.
Tristošesťdesiatšesť ľadových blokov doviezol remeselníkom kamión z Poľska. Jeden blok vážil 125 kilogramov. Zdvíhať takúto ľadovú kocku dalo partii poriadne zabrať, najmä keď sa topila a bola mokrá, nedokázali ju chlapi poriadne chytiť do ruky.
Ľadové bloky boli špeciálne zabalené v igelite a kartóne, aby neboli vystavené priamemu svetlu a ľad ostal číry. Hneď po rozbalení vplyvom svetla dostal typickú mramorovú patinu.
Dôležitá je statika aj presnosť
Bloky sa vytvárajú v špeciálnych hliníkových nádobách a voda v nich pomocou čerpadla cirkuluje, aby v nej neostal vzduch.
„Blok sa pomaly zamrazuje, trvá to jeden a pol dňa, aby ľad zostal číri. Ak by ste ho nechali voľne zamrznúť, ako napríklad kocky ľadu do whisky, ostal by matný,“ opísal technológiu rezbár zo Spiša.
Ľadovú stavbu museli umelci osadiť na pevný poklad, povrch očistený od snehu. Sneh, ktorý by pod blokmi ostal, by sa postupne roztopil, objekt by sadol a mohla by sa narušiť jeho stabilita.
„Pri stavbe je dôležitá aj presnosť spojov a správne previazanie jednotlivých radov. Predtým než bloky na seba uložíme, musíme ich zdrsniť, aby plochy na sebe lepšie dosadali. Ako spojovací materiál nám slúži sneh zmiešaný s vodou,“ povedal A. Bakoš.
Sparťania mali v zime premiéru
Stavba má päť hlavných a šesť bočných stĺpov. Interiér ozdobia štyri sochy sparťanských bojovníkov so štítmi a kópiami.
Winter Spartan Sprint sa v zimných podmienkach uskutočnil v strednej Európe prvýkrát. Prekážková trať s rafinovane zakomponovanými umelými a prírodnými prekážkami merala päť kilometrov.
Tradíciu súťaže kombinujúcu vytrvalostný a prekážkový beh založili v roku 2005 bývalí členovia námornej pechoty vo Veľkej Británii. Adrenalínové preteky poctil svojou návštevou aj ich zakladateľ, Američan Joe De Sena.
Po skončení pretekov môžu návštevníci Jasnej obdivovať ľadový chrám do konca zimnej sezóny. Osvetlený objekt bude dotvárať večernú atmosféru lyžiarskeho strediska.