RUŽOMBEROK. Napriek tomu, že polícia upozorňuje vodičov aj robí kontroly, stále sú vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu. Spomeňme aspoň dva prípady z konca januára.
Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 45-ročný muž z Oravskej Poruby, ktorý viedol osobné motorové vozidlo Ford Transit po Poľnej ulici.
„Hliadka okresného dopravného inšpektorátu ho zastavila a podrobila dychovej skúške s výsledkom 1,02 promile alkoholu v dychu. Vodiča stíhajú na slobode a v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok,“ informovala preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku Gabriela Tkáčová.
Z rovnakého prečinu obvinili aj ďalšieho vodiča. „Obvinený 26-ročný vodič z okresu Martin riadil nákladné motorové vozidlo Iveco Daily. V Ružomberku ho zastavila hliadka Oddelenia mýtnej polície Policajného zboru (PZ) Liptovský Mikuláš. Po dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,06 promile alkoholu v dychu vodičovi obmedzili osobnú slobodu, eskortovali ho na Obvodné oddelenie PZ do Ružomberka,“ povedala preventistka. Po prepustení ho odsúdili v superrýchlom konaní.
Následky bývajú tragické
Minulý rok polícia zaznamenala 43 prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky vodičov, ktorí mali výsledky dychovej skúšky nad 1 promile alkoholu v dychu.
„Mnohí vodiči si stále neuvedomujú, že alkohol za volant nepatrí. Nielen z dôvodu, že ide o priestupok alebo trestný čin, ale najmä preto, že následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické,“ upozornila G. Tkáčová.
Okresný dopravný inšpektorát Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku zaevidoval minulý rok 110 dopravných nehôd, o 20 menej ako v roku 2013. Pri dopravných nehodách bolo 7 ľudí usmrtených, o dvoch viac ako predvlani. Zomrel jeden cyklista a šesť vodičov a spolucestujúcich. „Vlani sa pri nehodách ťažko zranilo až 21 osôb, viac oproti predchádzajúcemu roku o 14 osôb. Ľahké zranenie utrpelo 45 ľudí, o päť viac ako v roku 2013,“ podotkla preventistka.
Šestnásť nehôd zavinili podnapití
Dodala, že najčastejšie sa nehody stávali v piatok, bolo ich 22. „Z časového hľadiska bolo najviac dopravných nehôd v čase od 12. do 16. hodiny a to 33. Zo 110 dopravných nehôd 16 spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu, rovnako ako v predchádzajúcom roku,“ skonštatovala G. Tkáčová.
„Predchádzať nehodám sa dá, keď sa účastníci cestnej premávky budú správať disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovať vedeniu vozidla, sledovať situáciu v cestnej premávke, dodržiavať dopravné predpisy a rýchlosť jazdy prispôsobia svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky. Takto každý môže prispieť k väčšej bezpečnosti na cestách,“ uzavrela preventistka.