VYŠNÁ BOCA. Fasáda vyšnobockého kostola je opadaná a steny plesnivejú.
Kostol je majetkom evanjelickej cirkvi a je kultúrnou pamiatkou. Vďaka Zlatej bockej ceste chodí do Bockej doliny veľa turistov a mnohých prekvapí, ako kostol vyzerá.
Najväčším problémom budúcej rekonštrukcie sú peniaze. Obec Vyšná Boca však na jeho opravu nemôže žiadať peniaze z európskych fondov, pretože kostol nie je v jej vlastníctve. Preto sa ho starostka snaží získať do dočasného prenájmu od evanjelickej cirkvi.
Turistov zlý stav kostola prekvapuje
„Trápi nás dlhodobý havarijný stav kostola. Stavba má pre nás nesmiernu historickú hodnotu a súvisí so slávnou baníckou minulosťou i pôsobením viacerých významných osobností. Turisti sú často zhrození, ako vzácna sakrálna pamiatka vyzerá,“ povedala starostka Ľubica Trégerová.
Na neobvyklý spôsob účelového prenájmu kostola obecnou samosprávou starostku inšpirovali pamiatkari.
„Presvedčilo ma niekoľko príkladov, ktorými pamiatkari argumentovali. Vysvetlili mi, kde takáto forma spolupráce pomohla. Určite nechcem, aby v budúcnosti ľudia obci vytýkali, že sa o problém včas nezaujímala,“ zdôraznila starostka.
Interiér potrebuje odborný zásah
Na kostole už ale opravili zatekajúcu strechu, urobili novú konštrukcia veže kostola, ktorá bola tiež výrazne narušená. Teraz ešte musia odviesť dažďovú vodu z okolia stavby, opraviť vonkajšiu fasádu, okná, dvere a osadiť vnútornú mrežu do vstupnej časti siene kostola. Samostatným problémom je ale narušený interiér, ten si vyžaduje odborný zásah. „Projekty už máme pripravené, no potrebujeme čo najrýchlejšie získať finančné prostriedky,“
Starostka dodala, že k hodnotám, ktoré nám zanechali predkovia, by sme mali mať úctu. Mali by sme ich uchovať v takom stave, aby sme sa za ne nemuseli hanbiť.
Prezrite si fotografie z rekonštrukcie strechy kostola:
Odbornú metodickú pomoc poskytol samospráve Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Pomohol s prípravou stavebného projektu a vypracovaním žiadosti o pridelenie finančných prostriedkov.
Ľ. Trégerová sa zúčastnila viacerých rokovaní na ministerstve kultúry. Neriešila len opravu kostola, ale aj predaj bývalej cirkevnej školy, z ktorej by mohlo cirkevné spoločenstvo obce Vyšná Boca získať finančné prostriedky na opravu. „Oslovili sme aj generálneho biskupa o pomoc, ktorý viackrát navštívil našu obec. Prezentovaná bola možnosť pomoci od príslušnej nemeckej cirkvi,“ spresnila starostka.
Michal Durian z pamiatkového úradu v Žiline povedal, že táto kultúrna pamiatka dokumentuje takzvané tolerančné kostoly z druhej polovice 18. storočia. Hodnotná je najmä štýlová banícka výzdoba.
Žiadosť obce zatiaľ neregistrujú
„Kostol má vážne narušený stavebno-technický stav. Oprava strechy je dobrým základom. Problémom ostáva obtekanie dažďovou vodou. Zavlhnutie interiéru kostola je stále viditeľné,“ opísal stav objektu pamiatkar.
Liptovsko-oravský seniorát Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) zatiaľ neregistruje žiadosť obce o prenájom kostola a ani neuvažuje, že by ho prenajal.
Seniorka Liptovsko-oravského seniorátu ECAV Katarína Hudáková povedala, že cirkevný zbor so sídlom v Kráľovej Lehote preinvestoval počas uplynulých troch rokoch na opravu kostola vo Vyšnej Boci viac ako 90-tisíc eur.
Investovali peniaze od štátu
„Výsledkom je nový drevený krov veže, jej pokrytie medeným plechom, nové latovanie celého krovu kostola, jeho pokrytie novým plechom, nainštalovanie nového bleskozvodu a protisnehových zábran po celom obvode opravenej strechy,“ spresnila K. Hudáková. Cirkevný zbor Kráľova Lehota na investíciu použil finančné prostriedky získané z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom, z predaja majetku a z vlastných zdrojov.
„Obecný úrad pomohol pri osekávaní sokla kostola. Cirkevný zbor po výzve obce prispel ešte sumou 6-tisíc eur na rekonštrukciu cestných mostov,“ doplnila seniorka.
Dodala, že je naplánovaná rekonštrukcia elektroinštalácie a postupne podľa reálnych finančných možností aj ďalších častí kostola. „Cirkevný zbor chce využiť aj možnosti fondov, no to si vyžaduje nemalú spoluúčasť,“ dodala Hudáková.
Vo vyšnobockom kostole pôsobil, okrem iných, v rokoch 1763 až 1768 spisovateľ, jazykovedec, pedagóg, evanjelický kňaz Pavol Doležal, ktorý vo Vyšnej Boci v roku 1778 zomrel.
Pre Jána Lajčiaka, národného buditeľa a vedca, bol kostol vo Vyšnej Boci tiež pôsobiskom od roku 1905 do 1918.
Kedysi do vyšnobockého kostola chodili ľudia zo širokého okolia. V súčasnosti sa v ňom služby Božie konajú vždy len prvú nedeľu v mesiaci.